Confidenţialitate


Procesul lui Benjamin Netanyahu, în care este acuzat de corupţie, fraudă şi abuz de încredere, s-a reluat marți, după mai multe amânări | AUDIO


Procesul lui Benjamin Netanyahu, în care este acuzat de corupţie, fraudă şi abuz de încredere, s-a reluat marți, după mai multe amânări | AUDIO

Procesul de corupţie care îl vizează pe șeful guvernului israelian s-a reluat marți, 10 decembrie 2024. Se întâmplă după mai multe amânări. Premierul şi tabăra sa au folosit de toate recursurile posibile pentru a amâna termenul, relatează agenția de știri France Presse. Benjamin Netanyahu este vizat de acuzații de corupţie, fraudă şi abuz de încredere.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Netanyahu este primul şef de Guvern israelian în funcţie judecat penal cu privire la corupţie, fraudă şi abuz de încredere. Audierile de marţi înseamnă reluarea procesului, întrerupt de războiul cu organizația teroristă Hamas. Șeful guvernului a depus mai multe cereri de amânare a procedurii și a invocat operațiunile militare pe care Israelul trebuie să le desfășoare.
Din motive de securitate, procesul a fost mutat de la Ierusalim la Tel Aviv.

Premierul a fost inculpat în 2019 – pentru luare de mită, fraudă şi abuz de încredere iar procesul a început în 2020. Este vizat în trei dosare penale.

În primul rând, Netanyahu şi soţia lui, Sara, sunt acuzaţi de faptul că au acceptat produse de lux în valoare de 260.000 de dolari din partea unor milionari pentru a le face favoruri politice.

În al doilea dosar, Netanyahu este acuzat că a încercat să obțină difuzarea de știri favorable de la un cotidian și a promis, în schimb, măsuri care să afecteze distribuirea unui ziar concurent.

Iar în al treilea dosar, ar fi încercat să ajute o companie de telecomunicații – patronată de un prieten – iar în schimb ar fi vrut știri favorabile pe un site popular deținut de compania respectivă de telecomunicații.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Mandate de arestare pentru Benjamin Netanyahu, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri și Yoav Gallant, emise de Curtea Penală Internațională de la Haga pentru crime de război împotriva umanității


Ultimele stiri
România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…

Berea rămâne liantul socializării și în cele mai frumoase momente ale iernii: 78% dintre români o aleg și…

Tiramisu la pahar cu Mascarpone Delaco

SONDAJ: Ce îi deranjează cel mai mult pe tinerii din generația Z de sărbători. Peste 40% resimt disconfort…

Nicuşor Dan, despre situaţia din justiţie: „Sunt probleme la Inspecția Judiciară, sunt probleme la modul în care se…

ByteDance cedează activele TikTok din Statele Unite unui grup de investitori americani | AUDIO

Bazinele de înot din cadrul Complexului Sportiv Național „Lia Manoliu” vor fi modernizate. Valoarea estimată a investiției este…