Confidenţialitate


Primăria Piteștiului anulează un spectacol cu artiști chinezi, de teama coronavirusului


Primăria Piteștiului anulează un spectacol cu artiști chinezi, de teama coronavirusului

Filarmonica Pitești, împreună cu Ambasada Chinei la București și Casa Româno-Chineză, au programat pentru data de 3 februarie un concert extraordinar dedicat Anului Nou Chinezesc.

La eveniment ar fi trebuit să participe și renumitul ansamblu „Ningbo Tianyi Union Art Trupe”, din orașul Ningbo, China, care urma să concerteze și la Ateneul Român.

Toate pregătirile erau finalizate și începuse și campania de promovare a spectacolului, numai că, din cauza problemelor create de coronavirus în China, primarul Piteștiului, Cornel Ionică a decis anularea acestuia.

El a declarat că sub nicio formă nu va accepta ca la Filarmonica Pitești să evolueze artiștii chinezi, întrucât s-ar crea panică în oraș și ar putea expune salariații instituției.

Ca urmare, spectacolul extraordinar de la Filarmonica Pitești a fost anulat.

Și artiștii ansamblului “Plai de Dor” din Mioveni, plecați la un festival în China, se întorc astăzi acasă după ce autoritățile chineze au decis anularea festivalului.

Toți cei 25 de membri ai ansamblului vor intra în carantină timp de 14 zile, imediat de cum vor ajunge în Argeș.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Sprijinul…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…