Confidenţialitate


Prețul chiriilor, cu 12% mai mare în mai 2024 față de aceeași perioadă a anului trecut | AUDIO


Prețul chiriilor, cu 12% mai mare în mai 2024 față de aceeași perioadă a anului trecut | AUDIO

Prețul chiriilor a crescut cu 12% în luna mai anul acesta față de aceeași perioadă din anul trecut – arată o analiză întocmită de o platformă de imobiliare și publicată de Economedia. Prețul mediu pentru închirierea unei garsoniere și a unui apartament cu două și trei camere a fost de 496 euro, în aprilie.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Au fost analizate 10 orașe, care au avut cele mai multe anunțuri de pe platformă. Potrivit reprezentanților platformei, prețurile medii ale chiriilor din sectoarele 1 și 2 ale Bucureștiului depășesc nivelul prețurilor din Cluj-Napoca, confirmând că aceste două sectoare sunt cele mai scumpe zone din țară la categoria închirierilor.

În capitală, luna trecută, chiriile medii pentru o garsonieră s-au încadrat între 330 euro (în sectoarele 4 și 5) și 399 euro (sectorul 1). Pentru apartamentele cu două camere, chiria medie a fost între 450 de euro (sectorul 4) și 655 de euro (sectorul 1), iar cele cu trei camere au avut prețuri medii de închiriere cuprinse între 520 de euro (sectorul 6) și 1000 de euro (sectorul 1).

În țară, cea mai mare creștere de la un an la altul s-a înregistrat în Craiova, unde apartamentele cu trei camere au avut o creștere de 28%.

Cea mai mare creștere de la o lună la alta a fost de 6% la garsonierele din Cluj-Napoca și Oradea.

În schimb, cea mai mare scădere de preț de la o lună la alta s-a înregistrat în Cluj-Napoca, la apartamentele cu trei camere (-7%). Sibiu este singurul oraș în care prețurile medii de închiriere au stagnat.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Numărul înmatriculărilor de mașini noi în România a crescut cu 14% față de 2023, dar a scăzut interesul pentru mașinile electrice | AUDIO


Ultimele stiri
Cinci plaje din România au primit certificarea „Blue Flag”. O a șasea se pregătește pentru anul viitor |…

Cutremur Columbia: Peste 160 de oameni și-au pierdut viața | AUDIO

SRI a instruit aproape 1.200 de profesori să identifice elevii care ar putea ajunge teroriști | AUDIO

Gorj. Peste 800 de oi ale unui fermier vor fi eutanasiate după ce au fost confirmate cu variolă…

CE Natație. David Popovici ajunge în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp

Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează