Președintele Nicușor Dan a aterizat la București. Aeronava militară care l-a adus din Franța, însoțită de avioane F-18 deasupra Elveției, în semn de apreciere pentru sprijinul acordat victimelor incendiului din Crans-Montana | AUDIO
Sursa foto: Facebook / Nicușor Dan
Președintele Nicușor Dan a aterizat miercuri seară la București. Aeronava militară Spartan a decolat de la Paris cu întârziere de câteva ore, din cauza ceții și a ninsorilor. Șeful de stat și-a început călătoria spre București la ora 16:15, după ce ieri a participat la întâlnirea „Coaliției de Voință”, cu peste 30 alți oficiali ai țărilor europene.
UPDATE 20:20. Președintele Nicușor Dan a ajuns la București
Președintele Dan a aterizat la ora 20:18 la București, întors de la Paris, după ce marți seară a participat la reuniunea „Coaliției de Voință”, care sprijină Ucraina. Șeful statului trebuia să decoleze încă de marți seară spre București, însă zborul a fost anulat din cauza condițiilor de ceață. Aeronava militară Spartan a decolat miercuri cu întârziere, la ora locală 16:15, din cauza ninsorii căzute în capitala franceză.
Deasupra spațiului aerian al Elveției, aeronava României a fost escortată de două avioane F-18, în semn de mulțumire față de ajutorul oferit de România în urma incendiului izbucnit într-un club din Elveția, în care au murit 40 de oameni, inclusiv un român.
„Am ajuns la București. Pe parcursul zborului, deasupra spațiului aerian al Elveției, aeronava noastră a fost escortată de două avioane F-18, un gest de apreciere pentru sprijinul acordat în transportul internațional al victimelor incendiului din Crans-Montana”, a transmis șeful statului.
România a oferit sprijin umanitar după devastatorul incendiu din stațiunea Crans-Montana, unde 40 de oameni au murit, între care și un român de 18 ani, și alți peste 100 au fost răniți.
O aeronavă C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a transportat șase pacienți cu arsuri din Elveția către un spital din Paris. Aceștia au fost monitorizați pe durata zborului de o echipă medicală mixtă a Forțelor Aeriene Române și UPU SMURD – SCUB Floreasca.
Știre inițială
Delegația română nu a putut pleca aseară din Paris, deoarece zborul a fost amânat pentru că ceața groasă din București ar fi împiedicat aterizarea aeronavei Spartan.
Între timp, rămas blocat în aeroport, președintele a stat de vorbă cu jurnaliștii.
„Avioane am mai pierdut, dar blocat nu-mi aduc aminte. Tot cu Spartanul am avut un incident tehnic în Germania și tot așa, am stat peste noapte”, a spus președintele Dan.
După ce a petrecut noaptea la Paris, în dimineața acestei zile, președintele Nicușor Dan a întâmpinat altă problemă: ninsorile abundente din Franța au ținut din nou aeronava la sol.
Abia în jurul orei 16:15, delegația română a decolat din Paris către București.
Aseară, președintele Nicușor Dan a participat la întâlnirea „Coaliției de Voință”, unde s-au negociat noi acorduri pentru pacea în Ucraina. Cei peste 30 de oficiali s-au întors apoi acasă. Singurul rămas a fost președintele român, care a plecat către București abia după 16 ore.
Autori: Ștefan Ciucă și Claudia Cociug





