Confidenţialitate


Președintele Alianței Medicilor: Statul nu ne respectă | AUDIO


Președintele Alianței Medicilor: Statul nu ne respectă | AUDIO

Mulți medici vor pleca din România, după ce se va încheia criza sanitară declanșată de noul coronavirus.

Statul român nu ne respectă, a spus la Europa FM doctorul Bogdan Tănase, președintele Alianței Medicilor din România.

În emisiunea Piața Victoriei, Ioana Ene Dogioiu l-a întrebat pe dl. Tănase cum comentează reacțiile diferite ale premierului și șefului statului față de ceea ce începe să se profileze drept un fenomen al demisiilor cadrelor medicale.

“Sincer, mă simt un fraier că am rămas în România. Sunt convins că după această pandemie, mulți dintre colegii mei vor căuta să plece din România, pentru că este clar că statul român nu ne respectă pe noi și meseria noastră”, spune Dr. Bogdan Tănase:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Amintim, miercuri seară, la Europa FM, Ludovic Orban i-a amenințat voalat pe medicii demisionari cu ridicarea dreptului de liberă practică (dar s-a declarat dispus să mărească preavizul, ca să aibă timp să se mai gândească), în timp ce președintele Iohannis a cerut ca personalul medical care se ocupă de pacienții infectați să primească un bonus lunar de 500 de euro.

Pe de altă parte, medicii și asistentele se tem să vorbească despre lipsa echipamentelor de protecție și dacă o fac preferă anonimatul, pentru că managerii spitalelor le-au interzis să comunice cu jurnaliștii, afirmă președintele Alianței Medicilor:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Președintele Alianței Medicilor din România, Bogdan Tănase în dialog cu Ioana Ene Dogioiu, în emisiunea “Piața Victoriei”, la Europa FM.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”