Preliminariile UCL: FCSB – Viktoria Plzen 2-2

FCSB a remizat 2-2 în meciul pe teren propriu cu Viktoria Plzen, din prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

A fost 1-1 la pauză după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 23, prin Krmencik, iar “roș-albaștrii” au egalat cu ajutorul lui Budescu, care a executat impecabil o lovitură liberă. Scenariul primei reprize s-a repetat și în partea secundă a jocului – cehii au trecut din nou în față, gol Kupic în minutul 53, apoi Teixeira a restabilit egalitatea, opt minute mai tîrziu.

FCSB a suferit o pierdere grea înaintea returului din Cehia. Autorul primului gol, Budescu, a ieșit accidentat în minutul 64 și potrivit primelor informații este suspect de ruptură a tendonului ahilian.

În tribunele Arenei Naționale s-au aflat peste 35.000 de suporteri. Manșa secundă este programată săptămîna viitoare, la 2 august.