Confidenţialitate


Prahova: Cei doi muncitori prinși sub pământ, în timpul unor lucrări de canalizare în localitatea Gherghița, au decedat. Poliția a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă | AUDIO


Prahova: Cei doi muncitori prinși sub pământ, în timpul unor lucrări de canalizare în localitatea Gherghița, au decedat. Poliția a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă | AUDIO

Sursa foto: Serviciul de Ambulanță Prahova

Cei doi muncitori prinși sub un mal de pământ, în timp ce lucrau la rețeaua de canalizare într-o comună din Prahova, nu au mai putut fi salvați. Au fost găsiți decedați la cinci metri adâncime, acoperiți complet de pietre și nisip.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Muncitorii care au murit în timp ce săpau un șanț în localitatea prahoveană Gherghița aveau 54 și respectiv 59 de ani și erau angajați ai unei firme private contractate de primărie pentru lucrări la rețeaua de canalizare a comunei.

Au fost prinși la aproximativ cinci metri sub pământ, fiind complet acoperiți de malul care s-a prăbușit peste ei.

Salvatorii au încercat aproape șase ore să îi elibereze, dar intervenția a fost mult îngreunată din cauza unei a doua surpări, care a pus în pericol și echipa de pompieri.

Accidentul s-a petrecut miercuri, în jurul orei 10 dimineața, iar primul muncitor a fost recuperat de sub pământ abia la ora 14 și, trei ore mai târziu, colegul lui. Pentru niciunul dintre ei nu s-a mai putut face nimic.

Poliția Prahova a anunțat că a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și pentru nerespectarea regulamentului privind securitatea în muncă.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…