Playoff LNBM: BC Mureş cîştigă după prelungiri; U-BT Cluj, învingătoare în derbyul Ardealului

BC Mureș a obținut prima victorie în deplasare din sferturile Ligii Naționale de baschet masculin.

Echipa “Tigrilor” s-a impus după prelungiri în fața lui SCM U Craiova, scor 98-95, și a anulat astfel avantajul terenului propriu pe care oltenii îl aveau în seria desfășurată pe sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”.

Fundașul oaspeților, Alhaji Mohammed, a terminat cu 34 de puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă în timp ce Darius Hargrove a înscris 35 de puncte pentru gazde.

Tot cu 1-0 conduce și U-Banca Transilvania Cluj în seria cu CSU Atlassib Sibiu. Echipa lui Marcel Ţenter a cîștigat prima confruntare din “derbyul Ardealului” cu 85-77 pe teren propriu.