Confidenţialitate


Planor dispărut în județul Brașov


Un planor care joi la prânz a decolat de pe Aerodromul Ghimbav din județul Brașov și nu a revenit la bază este căutat, vineri, de autorități, în zona montană din județul Prahova.

Semnalul telefonului mobil al pilotului a fost detectat ultima dată în această zonă.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, sute de reprezentanți ai ISU, Poliției, Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova și ai Grupării Mobile de Jandarmi Ploiești caută, vineri, în zona de nord a județului Prahova, un planor care a decolat de pe Aerodromul Ghimbav și care a dispărut joi după-amiază.

Planorul a decolat de la Ghimbav joi, la ora 12.30, fără a avea un plan de zbor în baza căruia să poată fi monitorizat, iar semnalul telefonului mobil al pilotului a fost detectat ultima dată la mai puțin de o oră de la decolare, respectiv la ora 13.06.

Echipele de căutare cercetează pe o rază de 40 de kilometri, care include zona stațiunilor Sinaia și Bușteni.

De asemenea, au loc căutări și în județul Argeș.

Vineri dimineață, Ministerul Apărării Naționale a anunțat că ministrul Mircea Duşa a aprobat participarea forţelor şi mijloacelor MApN la acţiunea de căutare-salvare a pilotului planorului dispărut joi.

 


Ultimele stiri
Ministrul Sănătății cere demisia șefului de la Centrul de Arși Grav de la Floreasca. “Dă dovadă de iresponsabilitate…

Comisia de Etică a SNSPA cere mărturii în cazul Pieleanu. Studenții protestează: „Fără abuzatori în universități” | AUDIO

Ministerul Economiei a intabulat o clădirea folosită ilegal de o asociație timp de 18 ani: „Am depus în…

Focar de Candida auris la Centrul de Arși de la Floreasca, confirmat de Ministerul Sănătății. Internările au fost…

Comisia de Etică a Facultății de Științe Politice de la SNSPA le cere actualilor și foștilor studenți să…

ANAF anunță că a început operațiunea „Cuibul cu Fantome”: Au fost descoperite peste 1.500 de firme la o…

Arad: Mamă, arestată după ce și-a abuzat fata cu handicap. Victima ar fi fost lovită cu pumnii și…

Doi români răniți într-un accident rutier în Bulgaria, transferați de urgenţă în România cu un elicopter Black Hawk

Înmatriculările auto au crescut cu 26% în iulie, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Mașina aflată în…

Record unic în lume . Niciun deces cauzat de accidentele rutiere nu a fost raportat în ultimele 12…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.