Confidenţialitate


Pitești: Un bărbat de 56 de ani dintr-un centru de îngrijire a murit din cauza relelor tratamente. 2 persoane, duse la audieri de poliție | AUDIO


Pitești: Un bărbat de 56 de ani dintr-un centru de îngrijire a murit din cauza relelor tratamente. 2 persoane, duse la audieri de poliție | AUDIO

Polițiștii din Argeș au descoperit un nou „azil al groazei”, în care erau ținuți mai mulți bătrâni cu probleme grave de sănătate. Din cauza relelor tratamente, un bărbat de 56 de ani a murit. 2 persoane au fost conduse la sediul poliției, pentru audieri.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Polițiștii din Pitești au făcut mai multe percheziții într-un dosar penal privind neglijență în asigurarea îngrijirilor medicale și igienice pentru persoanele internate într-un azil de bătrâni.

Oamenii legii suspectează că omisiunea angajaților de a solicita o intervenție medicală de urgență ar fi condus la decesul unui bărbat în vârstă de 56 de ani din Pitești.

Acesta avea mobilitate limitată și, conform cercetărilor preliminare, ar fi fost victimă a relelor tratamente aplicate de personalul azilului. De asemenea, alte trei persoane au fost transportate la spital.

Perchezițiile au avut loc și la azil, dar și la locuințele unor persoane fizice. Au fost ridicate mai multe probe.

Polițiștii au dus două persoane la audieri.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Condiții insalubre, descoperite într-un centru de îngrijire pentru persoane cu dizabilități din județul Neamț. Centrul găzduia mai multe persoane decât permitea capacitatea | AUDIO


Ultimele stiri
Cinci plaje din România au primit certificarea „Blue Flag”. O a șasea se pregătește pentru anul viitor |…

Cutremur Columbia: Peste 160 de oameni și-au pierdut viața | AUDIO

SRI a instruit aproape 1.200 de profesori să identifice elevii care ar putea ajunge teroriști | AUDIO

Gorj. Peste 800 de oi ale unui fermier vor fi eutanasiate după ce au fost confirmate cu variolă…

CE Natație. David Popovici ajunge în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp

Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează