Confidenţialitate


Patriarhul Kiril cere armistițiu în Ucraina în ajun și prima zi de Crăciun pe rit vechi


Patriarhul Kiril cere armistițiu în Ucraina în ajun și prima zi de Crăciun pe rit vechi

Patriarhul Rusiei, Kirill, cere incetarea focurilor în Ucraina în ajun și în prima zi de Crăciun, care pe rit vechi sunt pe 6 și 7 ianuarie. Capul Bisericii Ortodoxe de la Moscova invocă nevoia oamenilor de a putea participa la slujbe.

Pe de altă parte, din Statele Unite și Franța au venit vești potrivit cărora Washingtonul și Parisul au de gând să livreze Ucrainei noi transportoare ce pot fi utile pe front.

Patriarhul Kirill, care susține războiul declanșat de Vladimir Putin, a făcut acum un apel către toate părțile implicate în conflict să respecte un armistițiu de Crăciun. Adică de pe 6 ianuarie, ora 12:00 până pe 7 ianuarie.

Unul dintre consilierii președintelui ucrainean, Mihailo Podolyak, a calificat apelul lu Kirill ca un act de „capcană cinică și de propagandă”.

Podolyak a scris pe Twitter că Biserica Ortodoxă Rusă nu este o autoritate în lumea ortodoxă.

Între timp, în atacurile din ultimele ore din Ucraina, cel puțin 3 civili au fost uciși, iar 4 au fost răniți.

În ultimele 2 zile, președintele Ucranei și cei din echipa sa au reluat discuțiile telefonice cu alți lideri occidentali.

Președintele Zelenski a anunțat că a discutat inclusiv cu Iohannis despre o formula de pace despre care liderul de la Kiev spune că trebuie reinstaurată în acest an, iar pentru asta nu trebuie ratată nicio posibilitate de înfrângere a inamicului cât mai repede.

Președintele Statelor Unite, Joe Biden, a confirmat că administrația sa ia în calcul trimitera în Ucraina de vehicule militare Bradley.

Foto: Shutterstock

Citește și: Armata rusă susține că 89 dintre soldații săi au murit în atacul ucrainenilor la Makiivka. Telefoanele mobile le-au dat de gol locația


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…