Confidenţialitate


Papa Francisc a abolit secretul pontifical, regula privind abuzurile sexuale ale preoților


Papa Francisc a abolit secretul pontifical, regula privind abuzurile sexuale ale preoților

În ziua în care a împlinit 83 de ani, Papa Francisc a abolit secretul pontifical. Adică a desființat o regulă a Vaticanului care a interzis oricui raporta că a fost abuzat sexual de un preot să vorbească despre acest lucru.

Regula a fost ridicată și pentru cei care depun mărturie într-un proces legat de abuzurile sexuale săvârșite de preoți.

Potrivit BBC, Papa Francisc a schimbat și definiția Vaticanului despre pornografia infantilă. Astfel, a fost ridicată de la 14 la 18 ani vârsta de la care fotografiile unor persoane sunt considerate pornografie infantilă.

Cele două documente sunt rescriptum, adică Papa Francisc s-a folosit de autoritatea sa pentru a rescrie articole din documente papale mai vechi.

Biserica Catolică a fost acuzată, în trecut, că s-a folosit de secretul pontifical pentru a nu raporta cazurile de abuz. Cei care încălcau secretul pontifical erau excomunicați.

Televiziunile din Italia au prezentat mai multe cazuri de pedofile petrecute la seminarul de tineret de la Vatican. Este vorba despre cazurile unor băieți de altar, abuzați sexual de preoți de la Vatican.
Acum Papa Francisc le cere oficialilor de la Vatican să asiste autoritățile judiciare civile în investigarea cazurilor de abuz.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles