Confidenţialitate


Pachețelul de școală al copiilor, competiție între părinți. De la sushi la fructe exotice, prânzul unui elev ar putea accentua diferențele sociale | AUDIO


Pachețelul de școală al copiilor, competiție între părinți. De la sushi la fructe exotice, prânzul unui elev ar putea accentua diferențele sociale | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Au apus vremurile în care copilul mergea la școală cu un sandviș simplu, cu unt și salam. Astăzi pachețelul de prânz a devenit aproape un concurs al părinților. De la sushi și fructe exotice, până la sandvișuri în formă de animale, moda pachețelelor creative se extinde rapid. Fenomenul însă poate pune presiune pe cei care nu își permit mai mult de o gustare obișnuită.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pe rețelele sociale, imaginile cu pachețele colorate, atent decorate și inspirate din bucătării internaționale adună mii de aprecieri.

În locul clasicului sandviș cu mezel, apar sandvișuri în formă de iepurași sau ursuleți, bucăți de sushi atent tăiate, fructe exotice sau gustări cu tematică de Halloween, de Crăciun sau cu personaje din desene animate.

Comentariile curg. „Ce bine artă!”, sau „Mulțumim pentru inspirație”.

Însă această modă creează diferențe vizibile între copii. La o postare cu aproape 16.000 de aprecieri, o mămică scrie: „La noi în școală, învățătoarea ne-a rugat să le punem un sandwich simplu și fructe de sezon, mere, pere, struguri, pentru ca nu toți copiii își permit să aibă mâncare sofisticată la școală și vor pofti”.

Așadar, în loc să fie doar hrană, pachețelul pentru școală riscă să se transforme într-o competiție între părinți care accentuează discrepanțele sociale.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…