Cercetătorii de la Universitatea Oxford lucrează la primul vaccin din lume împotriva variantei Ebola care se răspândește în Congo. A început prima fază a studiului clinic | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Universitatea Oxford din Marea Britanie anunță începerea primei faze a studiului clinic privind primul vaccin din lume împotriva variantei Ebola ce să răspândește acum în Republica Democratică Congo.
Studiul este dedicat unui vaccin împotriva variantei variantei Bundibugyo a virusului Ebola. Se va desfășura la Oxford, îm primă vază pe 50 de adulți sănătoși cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani. În acest moment, este în desfășusare procesul de recutare a voluntarilor.
Sunt deja disponibile 4 000 de doze experimentale pentru studiul organizat de Universitatea Oford.
Cercetătorii britanici vor colabora cu parteneri din Uganda pentru a pregăti studiile clinice din Africa. Voluntarii vor fi monitorizaţi timp de un an, însă oamenii de ştiinţă se aşteaptă să afle rapid dacă vaccinul ar putea oferi oamenilor o protecţie eficientă.
Vaccinul se bazează pe aceeaşi tehnologie ca şi vaccinul Oxford/AstraZeneca împotriva COVID-19.
În prezent, există disponibile vaccinuri pentru alte variante ale virusului Ebola. În Republica Deomocrată Congo, de la izbucnirea epidemiei din acest sezon – cel puțin 625 d oameni au murit în urma infectării.
