Confidenţialitate


Oscar Pistorius va fi eliberat condiționat în luna ianuarie 2024


Oscar Pistorius va fi eliberat condiționat în luna ianuarie 2024

Fostul campion paralimpic sud-african Oscar Pistorius, condamnat pentru uciderea partenerei sale în urmă cu aproape 11 ani, va fi eliberat din închisoare pe 5 ianuarie 2024. El a obținut eliberarea condiționată, transmite BBC.

În noaptea de 13 spre 14 februarie 2013, atletul sud-african, de 6 ori campion paralimpic, acum în vârstă de 37 de ani, şi-a împuşcat mortal partenera, manechinul Reeva Steenkamp (în vârstă de 29 de ani), trăgând un glonţ prin uşa băii camerei sale, în reşedinţa din Pretoria.

Oscar Pistorius a fost condamnat în 2014, în primă instanţă, la cinci ani de închisoare pentru ucidere involuntară, la finalul unui proces care a durat mai multe luni, transmis în direct la televiziune. Ulterior, instanța l-a condamnat la 13 ani de închisoare pentru crimă.

Comisia însărcinată cu eliberările anticipate urma să stabilească azi dacă deţinutul este apt sau nu pentru reintegrarea socială. Avizul a fost unul pozitiv, iar Oscar Pistorius va fi eliberat condiționat la începutul lunii ianuarie 2024.

Oscar Pistorius, supranumit “Blade runner” din cauza protezelor sale de carbon, a intrat în legenda sportului, după ce a concurat alături de atleţi valizi în proba de 400 m din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, o premieră pentru un sportiv cu ambele picioare amputate.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Primele elicoptere Black Hawk au ajuns în România. Vor fi folosite pentru cele mai dificile misiuni maritime și terestre | AUDIO + FOTO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”