Confidenţialitate



Ordonanța “50 de bani” a intrat în vigoare. Câteva zeci de șoferi nemulțumiți au protestat la București


Pompa de alimentare la benzinarie

La miezul nopții, a intrat în vigoare ordonanța de urgență prin care prețul carburanților ar trebui să scadă la pompă cu 50 de bani pe litru.

25 de bani vor fi suportați de stat, iar ceilalți 25 vor reprezenta o reducere comercială voluntară, dedusă de companiile petroliere din obligațiile fiscale.

Ministrul liberal al Energiei, Virgil Popescu, le-a cerut șoferilor să le acorde benzinăriilor un scurt răgaz.

Valabilă 3 luni, compensarea se va regăsi înscrisă pe bonul fiscal.

Situația la pompă va fi monitorizată atent în perioada imediat următoare de Protecția Consumatorului.

Creșterile nejustificate de preț vor fi considerate acțiuni speculative și sancționate ca atare. Amenzile pot ajunge până la jumătate de milion de lei.

Câteva zeci de șoferi bucureșteni nemulțumiți că scăderea de doar 50 de bani pe litrul de carburant – adică la nivelul din luna mai – au protestat la Piața Victoriei, joi seară, în fața sediului Guvernului.

Adunarea s-a făcut la Piața Constituției. Pe traseu, manifestanții au blocat temporar două benzinării.

Audiați în Parlament, miercuri, reprezentanții Consiliului Concurenței au spus că nu există indicii despre înțelegeri între jucătorii de pe piața carburanților pentru majorarea prețurilor.

În fața comisiei economice din Senat, vicepreședintele Consiliului Concurenței, Dan Pascu, a spus că benzina și motorina s-au scumpit și în alte state europene.

Potivit acestuai, piața combustibililor este monitorizată permanent.

De la începutul anului, în România prețul benzinei a crescut cu 40%, iar cel al motorinei, cu peste 50 la sută.

Social-democrații și-au avertizat partenerii liberali că, în cazul în care planul eșuează, iar tarifele la pompă vor continua să crească, vei vor reveni cu propunerea de stabilire a unui preţ maximal sau limitarea adaosului comercial pe tot lanţul comercial de la producător, la benzinărie.

Din opoziție, liderul USR, Cătălin Drulă, consideră că soluţia găsită de Guvern este “foarte complicată”, vine “foarte târziu” şi are un impact redus asupra prețurilor.

Alte țări europene au compensat tarifele încă din primăvară.


Ultimele stiri
Ședință de lucru la Constanța, convocată de președintele României, după explozia dronei maritime din Portul Constanța

Cod galben de vreme instabilă, sâmbătă, în Moldova şi în zone din Transilvania, Muntenia, Oltenia, Dobrogea şi local…

Un ucrainean şi un român, reţinuţi după ce au introdus în ţară canabis şi cocaină

Trafic restricţionat în weekend în Capitală pentru mai multe evenimente, anunță Brigada Rutieră

Bulgaria sporește supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanţa

STB prelungeşte programul liniilor de tramvai pentru preluarea spectatorilor la meciul România – Ţara Galilor

Vladimir Putin refuză cererea lui Volodimir Zelenski de a se întâlni față în față în lipsa „unui acord…

Dr. Mihaela Bilic explică de ce roșiile gătite pot fi mai sănătoase decât cele crude și ce diferență…

Nicușor Dan convoacă instituțiile responsabile la o discuție după explozia dronei maritime din Portul Constanța: „Trebuie să înțelegem…

Cristian Pomohaci, arestat preventiv în două dosare. Fostul preot este cercetat pentru trafic de droguri, viol asupra unui…