Confidenţialitate


Oameni de milioane: Mihai Bica, primul absolvent român de Medicină la Cambridge – VIDEO


Oameni de milioane: Mihai Bica, primul absolvent român de Medicină la Cambridge – VIDEO

Omul de milioane al acestei săptămâni este primul absolvent român de Medicină la Cambridge. Mihai Bica şi-a dorit toată copilăria să devină arhitect. Dar, în clasa a XI-a a prins o altă pasiune.

Fost elev la Colegiul Sfântul Sava din Bucureşti, Mihai Bica a ales să încerce să treacă de unul dintre cele mai dure examene de admitere, cel la Facultatea de Medicină de la Cambridge. Conform QS World University Rankings 2016, aceasta este a treia cea mai bună școală medicală din lume. În ciuda tuturor celor care se îndoiau de șansele sale, Mihai Bica nu doar că a intrat cu brio, dar a și devenit primul absolvent român de Medicină la Cambridge.

Acum s-a întors în țară și este medic rezident la Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare “Prof. Dr. C.C. Iliescu” din București. Experiența lui ca student și tânăr medic poate fi urmărită și pe canalul de YouTube pe care l-a lansat recent, dar și pe blogul mihaitbica.wordpress.com.

Povestea omului de milioane Mihai Bica, într-un interviu cu Toader Păun:


Ultimele stiri
Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO