Noi detalii despre proiectul privind produsele marcă proprie vândute în magazine. Ministrul Agriculturii: „Am prezentat o soluție Comisiei Europene, care prevede ca toate categoriile de produse să aibă același adaos comercial” | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, vine cu noi detalii despre proiectul privind produsele marcă proprie vândute în magazine. Ministrul a propus Comisiei Europene modificarea unei directive europene, astfel încât aceste produse să nu mai depășească 20% din totalul mărfurilor vândute. În prezent, în România, produsele marcă proprie reprezintă 53% din totalul vânzărilor, spune Florin Barbu. Ministrul insistă să fie practicat același adaos comercial atât pentru produsele marcă proprie, cât și pentru alte alimente din aceeași categorie.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu: „Din acest volum de 53%, doar 43% reprezintă marca proprie a producătorului român”
„Din acest volum de 53%, doar 43% reprezintă marca proprie a producătorului român. Cealaltă marcă proprie vine din afara României. Soluția pe care am prezentat-o la nivelul Comisiei Europene a fost ca tot ceea ce înseamnă categorie de produs să aibă același adaos comercial. Pentru că eu nu pot să înțeleg cum, în România, marca proprie — dacă luăm litrul de lapte — este undeva la patru lei, realizat de un producător român, iar brandul aceluiași producător român este nouă lei”, a declarat ministrul Florin Barbu.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu: „Discountul duce la situația în care procesatorii vând sub prețul de producție”
Ministrul Agriculturii vrea să fie limitate reducerile practicate la alimente, pentru ca producătorii să nu mai înregistreze pierderi. Într-o conferință de presă, Florin Barbu a vorbit și despre anumite practici neloiale ale marilor magazine.
„Discountul să fie eliminat la produsele agroalimentare. De ce? Pentru că discountul duce la situația în care procesatorii vând sub prețul de producție. Toate aceste lucruri trebuie reglementate pentru a avea o piață corectă. Discountul nu poate fi atât de mare încât acel produs agroalimentar să fie vândut sub costul de producție”, a precizat ministrul Florin Barbu.
Asociația comercianților mici și mijlocii a atras atenția că limitarea produselor marcă proprie la cel mult 20% din totalul vânzărilor va duce la scumpiri.
Ministrul Florin Barbu a respins această ipoteză și a amintit că, atunci când a fost plafonat prețul la alimentele de bază, comercianții s-au plâns că va exista o penurie de alimente, ceea ce nu s-a întâmplat.





