
România este, pentru anumite specii de păsări, “una dintre țările calde” în care vin să ierneze, pentru că acum iernile de la noi sunt mai blânde decât în alte zone ale lumii.
Păsări extrem de rare, aflate în căutarea apelor care nu îngheață, îmbogățesc, astfel, biodiversitatea orașelor noastre.
În aceasă perioadă, pe Lacul Morii din Capitală pot fi admirate păsări din Siberia și Scandinavia care au zburat mii de kilometri pentru a găsi în țara noastră un loc unde să ierneze și unde pot găsi mai ușor mâncare. Spre bucuria pasionaților sau curioșilor care pot admira aceste specii de păsări rare.
Rețeaua pentru Natură Urbana și Societatea Ornitologică București au organizat un tur pentru oricine a dorit să afle mai multe despre acești musafiri rar întâlniți în România. Printre ei, cufundarii polari, după cum a povestit Victor Marin, coordonator la Rețeaua pentru Natură Urbană.
Pe lângă cufundari sau pescăruși răzători, ornitologii au mai văzut și lișitele, ușor de recunoscut după penajul negru și “scutul” alb de pe frunte. Sunt “certărețe” de fel, sunetele pe care le scot nu pot fi confundate cu altceva. Sunt și foarte agile atunci când își caută hrana.
Victor Marin spune că pot fi văzute în această perioadă pe Lacul Morii, dar și pe râul Dâmbovița aproape de comuna Chiajna.
Lunca Dâmboviței amonte de Lacul Morii este una dintre puținele arii naturale ale Bucureștiului și un paradis al păsărilor acvatice.
Cufundarii, rațele, lișitele, lebedele, pescărușii, corcodeii și toate păsările pe care le-am putea întâlni sunt doar o parte dintre motivele pentru care zona merită să primească un statut de protecție.
Ascultă mai jos cea mai recentă ediție Misunea Verde:
Foto: Shutterstock