Confidenţialitate


Minore șantajate pe internet după ce au fost convinse să trimită imagini cu ele dezbrăcate. Polițiștii l-au găsit pe infractor și l-au trimis în fața instanței | AUDIO 


Minore șantajate pe internet după ce au fost convinse să trimită imagini cu ele dezbrăcate. Polițiștii l-au găsit pe infractor și l-au trimis în fața instanței | AUDIO 

Un bărbat a fost reținut după ce a convins mai multe copile cu vârstele între 8 și 12 ani să îi trimită fotografii și clipuri video cu ele dezbrăcate. După ce una dintre victime i-a povestit părinților că este șantajată de bărbat, a fost reținut de procurorii DIICOT.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Procurorii DIICOT și polițiștii de la Crima Organizată au aflat despre ce făcea individul, în vârstă de 37 de ani, în urmă cu câteva luni când părinții uneia dintre fete au făcut o plângere la Parchet. Oamenii legii au stabilit că bărbatul și-a creat un cont fals pe o rețea de socializare, în care pretindea că este o adolescentă de 14 ani. Folosindu-se de această identitate falsă, s-a împrietenit cu copile de 8- 12 ani din mai multe județe din țară, cărora le-a propus să continue discuțiile pe WhatsApp.

A început să le trimită fotografii cu fetițe dezbrăcate, susținând că el este una dintre ele. Pozele le-a descărcat de pe diferite site-uri de profil. Le-a convins pe copile să se pozeze și să se filmeze și ele fără haine și să-i transmită fotografiile de pe telefoanele lor. După ce a primit mai multe poze și înregistrări, a început să le șantajeze pe fete amenințând că, dacă nu vor continua să îi trimită imagini cu ele, va publica fotografiile pornografice deja obținute.

Bărbatul va fi supus unei expertize psihiatrice

Una dintre copile le-a spus părinților care au mers imediat în fața procurorilor. Anchetatorii au început cercetările și au aflat că bărbatul locuia în comuna Călărași din județul Botoșani. Au mers să îl ridice de acasă. În momentul în care polițiștii de Crimă Organizată au intrat în locuință, individul a încercat să scape de telefonul în care avea pozele și l-a aruncat în grădină. Oamenii legii au găsit însă telefonul, l-au ridicat pe bărbat și l-au adus la sediul DIICOT din Timișoara pentru audieri.

Marți-noapte, procurorii au decis reținerea lui pentru 24 de ore, iar miercuri, 5 februarie, va fi dus în fața magistraților cu propunerea de arestare preventivă. Procurorii mai spun că tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Pentru a sesiza cazurile de abuz, neglijare și exploatare a copilului sau dacă sunteți martorul unei agresiuni împotriva unui minor puteți apela gratuit numărul unic național 119

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Dosarul 2 Mai. Vlad Pascu contestă condamnarea la 10 ani de închisoare. Rudele tinerilor uciși susțin că vor face la rândul lor contestație | AUDIO 


Ultimele stiri
Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…

Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează