Confidenţialitate


Ministrul de Externe ar putea fi schimbat. Voci din PSD și UDMR susțin că există posibilitatea ca în coaliție să se discute despre viitorul lui Emil Hurezeanu la conducerea ministerului de Externe | AUDIO 


Ministrul de Externe ar putea fi schimbat. Voci din PSD și UDMR susțin că există posibilitatea ca în coaliție să se discute despre viitorul lui Emil Hurezeanu la conducerea ministerului de Externe | AUDIO 

Emil Hurezeanu ar putea fi schimbat de la șefia Ministerului de Externe. Premierul Marcel Ciolacu susține că este necesară o legătură mai bună cu administrația americană după ce aceasta a decis să suspende intrarea României în programul Visa Waiver. Schimbarea lui Hurezeanu ar fi cerută de mai multe voci din PSD. Și unii reprezentanți ai UDMR sunt de părere – legat de ministrul de extrene – că citez ” în ultima perioadă nu prea a ținut pasul cu această nouă dinamică a relațiilor internaționale”.  O remaniere a Cabinetului Ciolacu va fi făcută după o monitorizare în interiorul Guvernului cu un progres săptămânal, a anunțat premierul. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Premierul Marcel Ciolacu și-a exprimat nemulțumirea față de modul în care acționează Emil Hurezeanu în mai multe declarații de presă. El a anunțat că vrea să discute cu președintele interimar Ilie Bolojan despre „soluțiile cele mai bune” pentru o relație mai bună cu Statele Unite ale Americii.

Marcel Ciolacu: „Este normal să regândim colaborarea de a veni în întâmpinarea noii administrații din Statele Unite”

„Domnul Hurezeanu este un diplomat de excepție, dar trăim într-o altă dinamică. Este normal să regândim colaborarea de a veni în întâmpinarea noii administrații din Statele Unite”, a declarat Marcel Ciolacu.

Premierul Marcel Ciolacu a spus aseară la Antena 3 că se impune ca România să aibă un trimis special în Statele Unite ale Americii, atât din partea Preşedinţiei, cât şi din partea Guvernului, care să se ocupe de comunicarea dintre cele două ţări până când se va pune problema schimbării ambasadorului sau a altor schimbări.

Și alți lideri ai PSD și UDMR ar fi cerut schimbarea ministrului Hurezeanu pe motiv că nu este adaptat noii politici de la Washigton.

Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, despre ministrul de Externe – Emil Hurezeanu: „Nu prea a ținut pasul cu această nouă dinamică a relațiilor internaționale”

Liderul UDMR al deputaților din Parlament – Csoma Botond – spunea că este posibil ca activitatea ministrului să fie analizată în coaliția de Guvernare:

Csoma Botond: „Nu prea a ținut pasul cu această nouă dinamică a relațiilor internaționale”.

Reporter:  Se va pune în coaliție în discuție viitorul lui Emil Hurezeanu la ministerul de Externe?

Csoma Botond: „Nu aș putea să vă spun, dar s-ar putea. S-ar putea în aceste condiții”.

Raluca Turcan, deputată PNL:  „Niciun premier corect nu își critică în public miniștrii”

 „Niciun premier corect nu își critică în public miniștrii”, a declarat ieri deputata PNL Raluca Turcan. „Dacă are lucruri de reproșat o face tête-à-tête”, a spus Turcan, adăugând că în PNL nu s-a discutat despre revocarea lui Hurezeanu și nici despre nemulțumiri legate de acesta.

Printre numele vehiculate să ocupe portofoliul de la Externe se numără și liberalii Robert Sighiartău și Ben Oni Ardelean.

Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea

Citește și: Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, despre decizia SUA privind suspendarea programului Visa Waiver: „România îndeplinește toate condițiile. Am mai pățit așa și cu Schengen” | AUDIO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…