Confidenţialitate


Marcel Ciolacu, despre retragerea Ramonei Chiriac: „A anunțat public de ce anume s-a retras. Nu pot comenta eu” / „Domnul Tudose este o opțiune de deschidere a listei” | VIDEO


Marcel Ciolacu, despre retragerea Ramonei Chiriac: „A anunțat public de ce anume s-a retras. Nu pot comenta eu” / „Domnul Tudose este o opțiune de deschidere a listei” | VIDEO

Marcel Ciolacu – președintele PSD și premierul României – susține declarații în aceste momente. Reamintim: Ramona Chiriac s-a restras de pe listele de la europarlamentare 2024. Șefa Reprezentanței Comisiei Europene în România, Ramona Chiriac, ar fi deschis lista comună PSD-PNL la alegerile europarlamentare din 9 iunie. Nicolae Ciucă – președintele PNL – a declarat joi că „Nu știam aceste detalii, le-am aflat acum de la dumneavoastră. Ca de fiecare dată. nu mă grăbesc să iau niciun fel de decizie. Dați-ne voie să vedem despre ce este vorba”. Lucian Bode – prim vicepreşedinte PNL – a spus „Mergeți și întrebați la PSD, că nu la noi a fost, la PSD a fost”.

Principalele declarații ale lui Marcel Ciolacu

  • Marcel Ciolacu, despre lista de candidați la europarlamentare: „Mihai Tudose, Gabriela Firea, Claudiu Manda, Victor Negrescu, Vasile Dîncu, Gheorghe Cârciu, Dragoș Benea, Dan Nica, Ștefan Mușoiu, Roxana Mânzatu, Andi Cristea, Larisa Blănari, Florian Valentin Sălăjeanu, Mădălina Lazăr și lista va continua”.

Jurnalist: De ce s-a retras doamna Ramona Chiriac? Este Mihai Tudose opțiune pentru a fi cap de listă?

  • Marcel Ciolacu: „Doamna Ramona Chiriac s-a suspendat după ce au fost discuțiile din spațiul public că va candida pe lista comună. A anunțat public de ce anume s-a retras. Nu pot comenta eu o decizie luată de doamna Chiriac, care a și anunțat public de ce a făcut asta. […]”.
  • „Referitor la domnul Tudose, este o opțiune de deschidere a listei, dar în urma deciziei luate de doamna Ramona Chiriac sunt ferm convins că zilele următoare o să mă văd cu domnul președinte Nicolae Ciucă și cum este normal vom hotărî împreună cum vom emrge mai departe. Eu îmi doresc în acest moment ca listele să fie deschise de reprezentanții celor două partide”, a spus Marcel Ciolacu în cadrul declarației de presă de joi, 21 martie 2024.
  • Marcel Ciolacu: „PSD nu-l va susține pe Iulian Dumitrescu. PSD are candidat propriu în persoana domnului Nanu la Prahova pentru CJ”.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: Ramona Chiriac s-a restras de pe listele de la europarlamentare 2024. Ea ar fi deschis lista comună PSD-PNL pe 9 iunie. Lucian Bode: „Mergeți și întrebați la PSD, că nu la noi a fost, la PSD a fost”


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…