Confidenţialitate


Maramureș: Percheziții la Spitalul Județean din Baia Mare, farmacii și domicilii ale unor persoane, într-un dosar de obținere ilegală de fonduri și fals intelectual | AUDIO | VIDEO


Maramureș: Percheziții la Spitalul Județean din Baia Mare, farmacii și domicilii ale unor persoane, într-un dosar de obținere ilegală de fonduri și fals intelectual | AUDIO | VIDEO

Au fost percheziții la Spitalul Județean de Urgență Baia Mare și unități farmaceutice din județ, vineri dimineață, 21 febraurie. Este vorba despre o anchetă mai veche. Vizat ar fi un medic și alte cadre medicale.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Polițiștii maramureșeni sub supravegherea și coordonarea unui procuror au pus în aplicare 14 mandate de percheziție domiciliară. Este vorba despre percheziții la unități medicale, printre care și Spitalul Județean de Urgență din Baia Mare, farmacii precum și la domiciliile unor persoane din județ.

Activitățile sunt desfășurate în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări privind comiterea infracțiunilor de fals intelectual și obținere ilegală de fonduri. Conducerea spitalului a confirmat perchezițiile, iar sursele noastre susțin că ar fi vizat un medic și alte cadre angajate, de pe una dintre secțiile unității.

Activitățile sunt realizate cu sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Maramureș și Inspectoratului Județean de Jandarmi Maramureș. Ancheta este în desfășurare.

Sursa foto: Europa FM / Mica Șvab

Sursa video: Europa FM / Mica Șvab

Citește și: Un consilier local SOS din Gorj, cercetat penal după ce a parcat mașinile personale pe ambele sensuri de mers ale străzii în semn de protest față de traficul greu din localitate | AUDIO


Ultimele stiri
Georgescu și Potra, față în față la Curtea de Apel București, în dosarul privind comiterea unor acțiuni împotriva…

Legile privind deținerea de arme ar urma să fie schimbate în Australia, după atacul în urma căruia au…

15 decembrie, ziua în care în urmă cu 36 de ani începea Revoluția la Timișoara | AUDIO

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu a fost vândută cu 90 000 de euro, record absolut pentru piața…

Senatorii PSD au decis să voteze moțiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrei Diana Buzoianu. Daniel Zamfir: „PSD…

România în Direct. Ne-a sărăcit sau ne-a salvat guvernul Bolojan? | VIDEO

Decizie a CEDO în cazul fostului judecător Cristi Danileț. România a încălcat dreptul la libera exprimare în cazul…

Dosar de moarte suspectă, deschis în cazului fostului ministru al Justiției Rodica Stănoiu. Trupul său a fost luni…

Un procuror DNA confirmă problemele instituției dezvăluite în documentarul Recorder și spune că angajații le-au acceptat din teamă,…

Nicușor Dan, mesaj despre situația din justiție în drum spre Summitul Statelor UE de pe Flancul de Est,…