Mani Gyenes, locul 26 în etapa a patra a Raliului Dakar

Pilotul Emanuel Gyenes (KTM) a ocupat, joi, locul 26 în etapa a patra a Raliului Dakar 2017, desfăşurată între localităţile San Salvador de Jujuy şi Tupiza. Deţinătorul trofeului la clasa moto, australianul Toby Price, a căzut şi a suferit o fractură de femur.

Gyenes a încheiat etapa de 416 kilometri în cinci ore, 38 de minute şi 31 de secunde. Celălalt reprezentant al Romaniei, Marcel Butuză (KTM), s-a clasat pe locul 63. El a terminat runda în şase ore, 32 de minute şi 48 de secunde.

Etapa a fost câştigată de austriacul Matthias Walkner (KTM). Pe poziţia a doua a încheiat spaniolul Joan Barreda iar locul trei a fost ocupat de francezul Michael Metge.

Toby Price a abandonat la câţiva kilometri de Tupiza, el căzând şi fracturându-şi femurul stâng. Australianul a fost transportat cu elicopterul la spital.

Lider în clasamentul general este Joan Barreda. Etapa a cincea a Raliului Dakar va avea loc vineri, între localităţile Tupiza şi Oruro.