Cutremur în Venezuela: o mamă și bebelușul ei, salvați după 32 de ore petrecute sub dărâmături. Femeia a povestit ce a ajutat-o să reziste | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
O femeie și bebelușul ei de doar 18 săptămâni, supraviețuitori ai celor două cutremure din Venezuela, sunt acum internați la spitalul din Caracas pentru îngrijiri medicale. Aceștia au rezistat 32 de ore îngropați sub ruinele clădirilor prăbușite. Într-un interviu acordat celor de la BBC, femeia a declarat că a reușit să rămână trează și vigilentă datorită copilului său.
„M-am concentrat pe copilul meu. A fost motivul pentru care am rămas trează și în alertă. M-am gândit că, atâta timp cât el va trăi, voi trăi și eu. Fiind blocați sub dărâmături, îi mai atingeam nasul, îi verificam respirația”, a declarat femeia.
Femeia a suferit leziuni la ambele picioare, în timp ce băiețelul ei a suferit doar leziuni ușoare. Tatăl copilului se află, de asemenea, în camera de spital, pentru a avea grijă de familia sa.
Casa lor a fost distrusă, împreună cu toate bunurile lor, iar acum este nevoie să o ia de la capăt.
„Nu mi-a venit să cred când mi-am văzut fiul. I-am mulțumit lui Dumnezeu, a fost un miracol. Suntem aici acum, însă ne-am pierdut casa. Va trebui să o luăm de la capăt. Dar familia mea mă motivează să merg mai departe”, a declarat soțul femeii.
Peste 1.450 de oameni au murit în Venezuela, iar încă alte 10.000 de persoane sunt date dispărute.


