Confidenţialitate


MAE: Autoritățile române mențin dialogul cu familia cetățenilor români din Leeds și monitorizează evoluțiile cazului în care sunt implicați minori | AUDIO


MAE: Autoritățile române mențin dialogul cu familia cetățenilor români din Leeds și monitorizează evoluțiile cazului în care sunt implicați minori | AUDIO

Reprezentații Consulatului General al României la Manchester și ai Ambasadei României la Londra continuă să acorde atenție prioritară cazului din Leeds, Marea Britanie, în care sunt implicați patru minori, cetățeni români, transmite Ministerul Afacerilor Externe (MAE). Anterior, instanţa din Marea Britanie a anunțat că cei patru copii preluați de autoritățile britanice după ce unul dintre ei a ajuns la spital cu o lovitură la cap, se întorc temporar în familie, la un unchi.

MAE precizează că reprezentații Consulatului General al României la Manchester și ai Ambasadei României la Londra mențin dialogul cu familia cetățenilor români, cu avocații acestora, cu serviciile sociale britanice care gestionează cazul și monitorizează evoluțiile acestuia, inclusiv din perspectiva deciziilor instanței de judecată.

„Totodată, oficiul consular este pregătit să continue acordarea asistenței consulare, conform competențelor, cu respectarea legislației britanice în vigoare”, mai spune MAE.

De asemenea, MAE reiterează că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Manchester: 0044 161 236 0478, 0044 161 236 9687, 0044 161 237 1546, 0044 161 237 5513, 0044 161 236 8995, 0044 161 923 4947, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefonul de urgență al consulatului: 0044 (0) 75 35 604 342.

Amintim, mai mulți români au fost implicați într-o serie de violenţe de stradă într-un cartier din Leeds. Incidentele au fost declanşate după ce statul britanic a încercat să ia în grijă copiii unei familii de români. Unul dintre minori a ajuns la spital cu o lovitură la cap, iar medicii au alertat autorităţile.

Mai multe persoane, printre care şi români, au distrus o maşină de poliţie şi au dat foc unui autobuz. Cinci persoane au fost arestate. Un alt bărbat, Iustin Dobre, de 37 de ani, a fost acuzat de poliția britanică de incendiere şi tulburări violente, într-o suburbie a oraşului.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: Leeds: Cei 4 copii români preluați de autoritățile britanice se întorc temporar în grija unui unchi din familie | AUDIO


Ultimele stiri
România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare