Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier: Sorin Grindeanu și Siegfried Mureșan | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Întâlnire la această oră la Palatul Cotroceni. Președintele Nicușor Dan i-a chemat pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai Minorităților Naționale pentru a discuta despre cine ar putea conduce viitorul Guvern. Șeful statului are, în acest moment, două propuneri: Sorin Grindeanu, din partea PSD, și Siegfried Mureșan, din partea PNL-USR-UDMR. Niciunul dintre cei nominalizați nu este acceptat de cealaltă parte.
Discuțiile au fost convocate la puțin timp după ce liderii PNL-USR-UDMR au anunțat că îl susțin pe europarlamentarul Siegfried Mureșan să formeze un guvern.
Siegfried Mureșan: „Am acceptat această propunere, conștient fiindcă sunt domeniile în care am lucrat și că pot sprijini”
„Convingerea mea este că oamenii din România vor modernizare, vor reformare, iar dorința noastră este să venim să facem o ofertă onestă, adoptată, susținută în mod transparent de cele trei partide. Sunt conștient care sunt urgențele României. Iar urgențele României sunt exact exact temele pe care de ani de zile lucrez în Parlamentul European. Am fost unul dintre cei trei negociatori șefi ai Parlamentului European pentru Mecanismul de Redresare și Reziliență din care sunt finanțate PNRR-urile tuturor statelor membre. Știu exact ce am de făcut pentru a încheia PNRR. Am încredere că putem încheia cu succes PNRR-ul. Dacă urgențele țării ar fi fost altele, poate o altă persoană ar fi fost mai potrivită, dar am acceptat această propunere, conștient fiindcă sunt domeniile în care am lucrat și că pot sprijini”, a declarat Siegfried Mureșan.
PSD a reacționat dur. A acuzat partidele din fosta Coaliție că pun pe masă un nume care nu strânge o majoritate în spate și că, în acest mod, sabotează formarea unui nou guvern.
„Schimbările de opinie arată că există un scenariu premeditat de menținere a României în criză”, au transmis social-democrații într-un comunicat de presă.
În replică, liberalii susțin că nu schimbă regulile jocului în funcție de conjunctură și că își respectă angajamentele asumate.
PSD a decis miercuri să-și asume guvernarea și l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier.
„Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme și care nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. Va fi în serviciul românilor și atât. PSD va juca exclusiv pe mâna sa”, a declarat Sorin Grindeanu.
Nicușor Dan a anunțat aseară că așteaptă ca partidele să vină cu soluții clare pentru o majoritate care să asigure învestirea unui guvern. În lipsa susținerii reciproce, niciun partid nu poate forma această majoritate fără ajutor din partea altor parteneri din Parlament.
