Italia a eliminat Anglia de la Euro 2012

Italia va infrunta Germania in semifinalele Campionatului European de Fotbal. ‘Squadra Azura’ a eliminat Anglia la loviturile de departajare, cu 4-2, dupa ce in primele 90 de minute si cele doua reprize de prelungiri a fost ‘scor alb’, 0-0. In meciul de la Kiev, peninsularii au aratat mai mult fotbal decat au facut-o pana in aceasta faza, avand 15 suturi pe spatiul portii lui Joe Hart, in timp ce atacul englez condusa de Wayne Rooney nu a reusit sa treaca de barajul lor defensiv cu Abate, Barzagli, Bonucci si Balzaretti. La penalty-uri, pentru italieni au transformat Balotelli, Pirlo, Nocerino si Diamanti, iar la englezi au inscris Gerrard si Rooney, in timp ce Young si Cole au ratat, ultimul lor sut fiind aparat de veteranul portar Gianluigi Buffon. Semifinala dintre Germania si Italia se va juca joi de la ora 21:45 la Varsovia, iar miercuri, in celalalt penultim act al Euro 2012, la Donetk, Spania va infrunta Portugalia in duelul Peninsulei Iberice.