Confidenţialitate


Întârzieri de zeci de minute în Gara de Nord


Întârzieri de zeci de minute în Gara de Nord

Luni dimineața șase trenuri au anunțat întârzieri de câteva zeci de minute din cauza unor verificări ce au fost efectuate, pe ambele fire de circulație, de echipele feroviare pe segmentul de cale ferată Brazi-Ploiești Vest (10 kilometri).

Potrivit tabelei din Gara de Nord, cele mai mari întârzieri, de 45 de minute și, respectiv, 35 de minute, le au trenurile IR 1696 de la Timișoara, care trebuia să ajungă în Capitală la ora 8:22, și IR 1644 de la Sibiu (sosire 8:33).

De asemenea, trenul IR 14032 Brașov — București Nord, care trebuia să sosească la ora 8:20, a consemnat o întârziere de 25 de minute. Tot 25 de minute a întârziat și IR 1644, de la Sighetu Marmației, care trebuia să ajungă în Gara de Nord la 8:33.

Și IR 12558 Buzău — București Nord are o întârziere de 10 minute.

Câte cinci minute de întârzieri au trenurile IR 15090, IR 12570 și IR 15990 de la Târgoviște, Galați și, respectiv, Craiova.

Trenurile de călători care tranzitează zona Ploiești Vest — Brazi vor înregistra întârzieri, deoarece vor circula la cale liberă pe acest tronson, ca urmare a faptului că pe panoul de comandă din dispecerat această secțiune apare ocupată (este colorată în roșu), a anunțat luni dimineața CFR SA.

„Echipele feroviare intervin la această oră pe segmentul de cale ferată Brazi-Ploiești Vest (10 km) pentru verificarea componentelor infrastructurii feroviare, pe ambele fire de circulație. Până la finalizarea verificărilor pe secțiunile ocupate, circulația trenurilor se desfășoară în condiții speciale, de tip cale liberă, sub atenta supraveghere a personalului feroviar care dirijează traficul pe bază de comandă telefonică. Trenurile de călători care tranzitează zona Brazi — Ploiești Vest vor înregistra întârzieri la sosire și la plecare din stații, deoarece pe toată perioada intervenției se diminuează capacitatea secțiilor de circulație și se prelungesc timpii de mers”, au precizat reprezentanții CFR SA.

Potrivit acestora, zona ocupată înseamnă că nu se poate da drumul la tren pe acea zona până nu se verifică de ce apare ocupată. Personalul verifică zona pentru a vedea care dintre componente nu funcționează normal.


Ultimele stiri
Cazul azilelor din Bihor: Judecătorul Curții de Apel spune că probele DIICOT nu susțin acuzațiile aduse familiei Pașca

Kelemen Hunor, despre o eventuală susținere a lui Grindeanu la funcția de premier: „În politică, vrei, nu vrei,…

Aplicația e-Terra a fost repornită. Cine are acces și ce se întâmplă cu cele aproape 94.000 de cereri…

Anchetă în Popești-Leordeni într-un caz în care peste zece copii au fost înghesuiți într-o mașină și în portbagaj.…

România, Ungaria și Slovenia vor beneficia de sprijin european pentru acoperirea consumului de energie la orele de vârf…

Zona Brațului Bala, supravegheată de patrule ale Poliției și Gărzii de Coastă după o presupusă tentativă de furt…

Piața auto din România scade cu 28,2% în iulie. Mașinile electrificate își măresc cota | AUDIO

Libanul abolește pedeapsa cu moartea, devenind prima ţară din Orientul Mijlociu care aprobă o astfel de măsură

Ucraina vrea să transporte cereale prin Moldova până la Portul Constanța, pe calea ferată. Kievul ar fi cerut…

Cum se raportează românii la economia de curent în criza energetică: Unii susțin că „trebuie să ajutăm și…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează