Confidenţialitate


INSP: 14 categorii de persoane trebuie testate obligatoriu pentru COVID-19 | AUDIO


INSP: 14 categorii de persoane trebuie testate obligatoriu pentru COVID-19 | AUDIO

 Institutul Național de Sănătate Publică a stabilit că 14 categorii de persoane trebuie testate obligatoriu pentru COVID-19, unele dintre ele la două săptămâni.

Instituția a actualizat definiţiile de caz pentru coronavirus.

Rămâne valabil că orice persoană cu debut de febră, tuse, oboseală accentuată, dureri de cap, în gât sau musculare, grețuri, vărsături, pierderea mirosului sau a gustului, este considerată caz suspect de COVID-19.

La fel copiii cu vârsta până la 16 ani care au manifestări gastro-intestinale, neasociate cu alimentația.

Caz probabil este și un pacient care a intrat în contact cu un caz confirmat sau care are legătură cu un focar.

INSP atrage atenția că o persoană care a purtat masca sau echipamentul de protecție corespunzător și a respectat distanțarea fizică nu este considerată contact direct.

Au fost stabilite 14 categorii de persoane pentru care INSP recomandă testarea: persoane simptomatice, contacții acestora, donatorii, medicii și asistentele, pacienții oncologici înaintea intervențiilor chirurgicale, cei care fac dializă, persoanele instituționalizate de două ori pe lună și personalul din centrele de îngrijire rezidențiale o dată pe săptămână.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
  • Liliana Nicolae

Ultimele stiri
Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…

Scenariile pentru viitorul Guvern. Adrian Zăbavă, analist politic: „Un guvern minoritar PNL-USR ar avea o viață extrem de…

Copilul de cinci ani dispărut în județul Sibiu, căutat de peste 24 de ore. Zeci de salvatori, drone…

Nicușor Dan și Karol Nawrocki, în ajunul Summitului B9: „Țările noastre își asumă cea mai mare responsabilitate pentru…