Confidenţialitate


Guvernul a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova


Guvernul a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova

Sursa foto: Shutterstock

Guvernul a alocat luni 32 de milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru județul Prahova, în vederea implementării unor soluții urgente pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă. 

Măsura vine în contextul problemelor apărute în furnizarea apei în mai multe localități din Prahova și zonele limitrofe, în perioada noiembrie-decembrie 2025, cauzate de creșterea turbidității apei din lacul de acumulare Paltinu și de imposibilitatea tratării acesteia în Stația de Tratare Voila. Situația a afectat aproximativ 100.000 de locuitori și a dus la restricții sau întreruperi ale furnizării apei.

Potrivit Executivului, fondurile vor fi folosite pentru dezvoltarea unor surse alternative de captare, realizarea de foraje, stații de pompare, conducte de aducțiune, rezervoare de stocare și reabilitarea infrastructurii existente.

Investițiile propuse de operatorul regional Hidro Prahova S.A. urmăresc creșterea siguranței sistemului de alimentare cu apă, reducerea riscului de întreruperi majore și asigurarea continuității serviciului public.

Guvernul precizează că intervențiile sunt necesare și în contextul lucrărilor programate la Stația de Tratare Voila, care ar putea provoca temporar noi întreruperi în furnizarea apei potabile în localitățile afectate.


Ultimele stiri
Live Text. A început votul pentru Guvernul Veștea. Premierul desemnat: Avem nevoie urgentă de stabilitate. Mesajul lui George…

Aritmetică parlamentară complicată pentru Adrian Veștea, după ce parlamentarii AUR au părăsit sala | AUDIO

Parlamentarii AUR nu vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. Simion: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită”

Guvernul a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificarea PNRR. Bolojan: „Există încă un risc de pierdere de…

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Urmează ședința plenului reunit

Relația politică dintre PSD și AUR alarmează instituțiile europene. Daniel Buda: „Unul dintre cele mai periculoase momente de…

Alexandru Rogobete urmează să se întoarcă la șefia Ministerului Sănătății. Ce măsuri propune | AUDIO

Marian Neacșu, despre negocierile dintre Veștea și Simion: Cred că este o decizie corectă

Peiu anunță că se retrage din conducerea AUR dacă Simion decide să voteze învestirea Guvernului Veștea:

George Simion, după întâlnirea cu premierul desemnat: Suntem dispuși să facem eforturi. Condiția impusă președintelui