Confidenţialitate


Grecia ar putea legaliza în 2024 căsătoriile între persoane de același sex. Premierul grec ia în calcul și acordarea dreptului de adopție în cazul lor | AUDIO


Grecia ar putea legaliza în 2024 căsătoriile între persoane de același sex. Premierul grec ia în calcul și acordarea dreptului de adopție în cazul lor | AUDIO

În Grecia, premierul vrea să legalizeze căsătoriile între persoane de același sex. Șeful Guvernului de la Atena nu a precizat când va fi supus proiectul de lege spre dezbatere în parlament. Presa grecească susține că acest lucru se va întâmpla până la alegerile europarlamentare de la începutul lunii iunie.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Premierul grec Kyriakos Mitsotakis a anunţat că doreşte legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex.

„Ceea ce vom legifera este egalitatea căsătoriei, adică eliminarea oricărei discriminări bazate pe orientarea sexuală în ceea ce priveşte încheierea unei căsătorii”, a afirmat şeful guvernului conservator grec, într-un interviu acordat postului public de televiziune. Premierul a spus că vrea acordarea dreptului de adopţie și pentru cuplurile de acelaşi sex.

Începând din 2015, Grecia dispune în legislaţia sa de o uniune civilă, însă în cazul cuplurilor homosexuale, având copii, doar părintele biologic are drepturi asupra copiilor respectivi.

La scurt timp după realegerea sa în luna iunie, liderul partidului Noua Democraţie îşi anunţase intenţia de a legaliza căsătoriile între persoane de acelaşi sex, dând asigurări că societatea grecească este acum „mult mai matură”.

Guvernul riscă totuşi să întâmpine opoziţie din rândurile taberei conservatoare a partidului aflat la putere, dar şi din partea unui segment al societăţii.

Dintre cele 27 de state ale Uniunii Europene, 15 au legalizat căsătoriile homosexuale şi 16 adopţiile de către părinţi de acelaşi sex.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Filmul în care a debutat Prince ca actor va deveni musical pe Broadway | AUDIO


Ultimele stiri
Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO