Bărbatul din Gorj care a omorât o pisică în fața unor copii, plasat sub control judiciar pentru 60 de zile | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Bogdan Buda
Un bărbat din Gorj a fost reținut de polițiști după ce a omorât o pisică. Polițiștii îl acuză de comiterea infracțiunii de ucidere a animale cu intenție, fără drept. Ulterior, el a fost plasat sub control judiciar pentru două luni. Acesta riscă acum închisoare de la unul la cinci ani. Atenție, urmează informații cu un puternic impact emoțional.
UPDATE 14:44. Bărbat de 63 de ani, din oraşul Rovinari, acuzat că a ucis o pisică, a fost pus, vineri, sub control judiciar
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj, Miruna Prejbeanu, măsura a fost dispusă pentru o perioadă de 60 de zile.
Poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Rovinari au fost sesizaţi, joi, de o femeie din localitate cu privire la faptul că, în parcarea din apropierea locuinţei sale, un bărbat ar fi agresat, în mod repetat, o pisică, provocându-i decesul.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru uciderea animalelor cu intenţie, fără drept.
Știre inițială
Polițiștii au fost sesizați de o femeie din Rovinari, județul Gorj, că în parcarea blocului în care locuiește, un bărbat a omorât o pisică. Scenele de cruzime s-au desfășurat sub privirile mai multor copii care îl implorau pe bărbat să se oprească.
Polițiștii l-au identificat și l-au reținut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat procurilor pentru dispunerea unei măsuri legale. În vârstă de 63 de ani, bărbatul a declarat martorilor că a decis să omoare pisică pentru că se urca pe autorismul său și îi deteriora prelata.
Mai multe asociații de protecție a animalelor au solicitat înăsprirea pedepselor pentru cei care comit astfel de fapte.
Cruzimea la adresa animalelor se pedepsește conform legii!






