Confidenţialitate


Germania pășește, miercuri, într-o nouă epocă politică


Germania pășește, miercuri, într-o nouă epocă politică

Un lung capitol al istoriei contemporane a Germaniei se încheie miercuri.

Parlamentul de la Berlin îl va alege pe social-democratul Olaf Scholz în postul de cancelar, o funcție deţinută în ultimii 16 ani de conservatoarea Angela Merkel.

Marți seară, social-democraţii, verzii şi liberalii au semnat acordul coaliţiei “semafor”, botezată astfel după culorile formațiunilor politice care o alcătuiesc. Noua alianță se bucură de o largă majoritate la nivel federal.

Gestionarea pandemiei, a crizei energetice și asigurarea prosperității germanilor se numără printre prioritățile declarate ale noului guvern.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”