Confidenţialitate


GERMANIA: Atacul armat a fost unul antisemit


GERMANIA: Atacul armat a fost unul antisemit

Ministrul german de Interne a declarat că atacul comis, miercuri, în vecinătatea unei sinagogi din orașul Halle a fost unul antisemit.

Potrivit lui Horst Seehofer, procurorii federali, care au preluat ancheta în acest caz, au descoperit elemente care conduc către extremiștii de dreapta.

Cel puţin două persoane au fost ucise, iar alte două sunt în stare critică după atac.

Un suspect a fost reținut în anchetă. Din primele informații, individul este membru al unei mișcări neonaziste.

Complicii săi sunt căutați.

Poliția a îndemnat locuitorii să rămână vigilenți.

Miercuri, evreii sărbătoresc Yom Kippur, cea mai sfântă zi a calendarului iudaic.

Un martor care se afla într-o şaormerie a povestit că a văzut un bărbat ce purta o cască şi o haină militară, care a început să tragă focuri de armă asupra restaurantului.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”