Confidenţialitate


GALAȚI: Firmele de pe malul Dunării – somate să adune gunoaiele apărute după inundații


GALAȚI: Firmele de pe malul Dunării – somate să adune gunoaiele apărute după inundații

Garda de Mediu din Galați a somat agenții economici care își desfășoară activitatea pe Dunăre să curețe de urgență gunoaiele care sufocă malurile.

Creșterea cotelor Dunării au dus la formarea unor adevărate insule de deșeuri plutitoare – transmite corespondenta Europa FM, Emanuela Turcu.

Agenții economici care au activități pe malul Dunării au termen o săptămână să ecologizeze zona în care lucrează.

Garda de Mediu i-a notificat cu privire la faptul că au obligația să curețe malul Dunării de deșeuri.

În caz contrar, riscă amenzi cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei.

Cea mai grea misiune de ecologizare o are firma care administrează bacurile ce traversează Dunăre.

În zona acesteia de acțiune, gunoaiele adunate se întind pe zeci de metri pătrați.

Misiunea este cu atât mai dificilă cu cât majoritatea deșeurilor plutesc pe apă, iar utilajul pe care îl închiriau anual pentru salubrizare nu mai este disponibil.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”