Confidenţialitate



Galați: Copiii din Pechea, internați cu toxiinfecție alimentară, au băut lapte din cutii cu defecte


Galați: Copiii din Pechea, internați cu toxiinfecție alimentară, au băut lapte din cutii cu defecte

Cutiile în care era ambalat laptele primit de cei 17 copii din localitatea gălățeană Pechea aveau defecte.

Direcția de Sănătate Publică spune că, din acest motiv, în ambalaj a pătruns aerul și laptele s-a stricat înainte de termen.

Este motivul pentru care elevii au suferit toxiinfecții alimentare – ne-a declarat purtătoarea de cuvânt a DSP Galați, Liliana Iordăchescu:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Considerăm că o posibilă cauză a îmbolnăvirii celor 17 copii şi a modificărilor organoleptice ale laptelui şi de ambalaj ar putea fi defectele materialului din care au fost confecţionate cutiile de lapte, defecte  care au permis pătrunderea aerului în cutii şi devidarea acestora”, a declarat purtătorul de cuvânt al DSP Galaţi, Liliana Iordăchescu.

Ea a precizat că, astfel, s-a modificat termenul de valabilitate al laptelui, la patru zile, dar şi condiţiile de păstrare, la maxim 2-4 Grade Celsius.

Aceste condiţii nefiind respectate, laptele a suferit un proces de alterare, modificări organoleptice, fără a fi vorba despre contaminare cu germeni patogeni”, a mai spus Iordăchescu.

Ea a precizat că, în urma analizării, celor 19 probe de lapte recoltate şi a coproculturii de la cei 17 copii din Pechea nu s-a constatat existenţa unei contaminări cu germeni patogeni.

Amintim, la sfârşitul săptămânii trecute, 17 copii – opt băieţi şi nouă fete – cu vârste cuprinse între 11 şi 14 ani, au fost internaţi la Spitalul de Copii din Galaţi cu toxiinfecţie alimentară.

Ei au fost preluați cu ambulanețele direct de la școală –li s-a făcut rău după ce au băut lapte alterat primit în cadrul programului “Laptele şi cornul”.

Luni, produsele lactate distribuite prin programului ”Laptele şi cornul” nu au mai ajuns la elevii din judeţul Galaţi, după ce lotul de lapte existent în şcoli fusese retras, excepţie făcând doar elevii din municipiul Galaţi care au primit iaurt în loc de lapte.

Începând de marţi, a fost reluată furnizarea laptelui în cadrul programului ”Laptele şi cornul”.


Ultimele stiri
USR anunță că nu va vota Guvernul Veștea: „Este o formulă profund antireformistă”

Premierul desemnat va depune la Parlament joi, 18 iunie, programul de guvernare și lista miniștrilor

Iulian Chifu, expert în securitate și relații internaționale: Rusia nu va opri războiul din Ucraina fără perspectiva unui…

Parlamentul European supune la vot o rezoluţie care condamnă „acţiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei” şi incursiunile de drone…

Proiectele care nu mai pot fi finalizate prin PNRR vor putea continua prin alte surse de finanțare. Camera…

PNL convoacă Consiliul Național Extraordinar pentru 19 iunie și propune organizarea Congresului Extraordinar pentru duminică

Grupul parlamentar Uniți pentru România așteaptă programul de guvernare și lista miniștrilor înainte de a decide votul pentru…

Surse Europa FM: Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL

Menajeră din Cluj, reținută după ce ar fi furat 40.000 de lei din casa în care făcea curățenie…

Sindicaliștii din Educație au ajuns în fața Parlamentului. Aceștia protestează împotriva legii salarizării | AUDIO