Confidenţialitate


Fermierii cer statului să interzică importul de cereale din Ucraina, dar și tranzitul acestora prin țara noastră | AUDIO


Fermierii cer statului să interzică importul de cereale din Ucraina, dar și tranzitul acestora prin țara noastră | AUDIO

Fermierii care au protestat vineri cu utilajele în toată țara cer șefului statului și Guvernului să interzică importul de cereale din Ucraina, dar și tranzitul acestora prin România.

Nicolae Sitaru, președintele Alianței Agricultură și Cooperare, care reunește cele mai puternice organizații ale producătorilor agricoli și crescători de animale:

„Alianța pentru Agricultură și Cooperare vrea ca piața din România de cereale să nu fie perturbată de niște cereale care vin dintr-o zonă în care producția se face cu alte standarde și se vinde cu sula în coaste din cauza războiului. Noi avem o distorsiune majoră în piață din cauza cerealelor care vin din Ucraina și trebuie găsită o soluție la această problemă. Că se vor băga taxe vamale, că se va face culoar separat pentru cerealele din Ucraina, trebuie găsită o soluție prin care și fermele din România să nu ajungă să aibă probleme sau să nu dea faliment.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Fermierii spun că dacă tranzitul și importul de cereale din Ucraina nu vor fi interzise din această vară până în  primăvara anului viitor, din 7 iunie vor începe un protest naţional amplu, care se va încheia doar după ce se vor lua aceste măsuri:

„Noi sperăm ca conducătorii noștri să găsească soluțiile potrivite pentru agricultura și pentru România în general. Acum am ieșit în stradă și am atras atenția în mod general Comisiei Europene că deciziile legate de taxele vamale și de felul cum circulă cerealele prin România și prin estul Europei e luat la Bruxelles. Acum, în funcție de deciziile pe care le va lua Guvernul României, vom vedea ce vom face, e o variantă și un protest mai mare fără discuție și putem să-l facem, da bine ar fi să n-ajungem acolo.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Amintim,  vineri, Polonia a oprit temporar importurile de cereale din Ucraina, dar permite încă tranzitul acestora.

Foto: Shutterstock

Citește și: Petre Daea cere prețuri mai mici în supermarket la legumele româneşti


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”