FC Viitorul – FC Botoșani: 2-1 în Liga 1

Campioana României, FC Viitorul și-a asigurat în mare măsură prezența în play-off-ul Ligii 1, după ce a învins-o cu 2-1 acasă pe FC Botoșani, în ultimul meci al etapei a 25-a, penultima din sezonul regulat.

În partida de la Ovidiu, moldovenii au deschis scorul în minutul 10 prin Roman, apoi Ianis Hagi a egalat în minutul 34 și a dat pasa decisivă la golul victoriei, marcat în al 4-lea minut al prelungirilor de Ciobanu, cu un șut la vinclu din afara careului.

FC Viitorul se află acum pe locul al 4-lea, iar FC Botoșani ocupă poziția a 8-a în Liga 1.

În ultima etapă a sezonului regulat,sâmbătă, FC Viitorul va juca în deplasare la CSM Poli Iași și are nevoie de o remiză pentru a fi sigură de prezența în play-off, în timp ce Dinamo va juca la Giurgiu cu Astra, care în urma rezultatului de aseară și-a asigurat calificarea.