FC Viitorul a fost eliminată din Cupa României de Sănătatea Cluj

Mare surpriză în ultima zi a 16-imilor Cupei României la fotbal.

FC Viitorul, deținătoarea trofeului, a fost eliminată de echipa din liga a 3-a Sănătatea Cluj.

Meciul s-a jucat pe “Cluj Arena”, pe o ploaie deasă, iar golul l-a marcat în minutul 13 fundașul de 34 de ani Laurențiu Rus.

La FC Viitorul, Gică Hagi a început cu mai multe rezerve, în repriza a doua a forțat atacul cu brazilianul Eric, însă în ciuda dominării consistente nu a reușit să egaleze.

La Sănătatea Cluj au evoluat câțiva fotbaliști “veterani”, care au trecut prin Liga Întăi, ca Ionuț Rada în vârstă de 37 de ani, Raul Ciupe de 35 de ani, Dan Matei – 38 de ani, sau Cosmin Tilincă, ajuns la 40 de ani.

Formația ardeleană a mai ajuns în optimile Cupei și în ediția din 2008, când a fost eliminată de Dinamo.

Într-un meci jucat joi, Ripensia Timișoara a fost depășită de Sepsi Sfantu-Gheorghe, cu 4-1.

Tot joi, Rapid a fost învinsă la Buzău cu 1-0 de Poli Iași, iar ultima partidă din 16-imile Cupei României a început la ora 21:30. Metaloglobus din Liga a 2-a o întâlnește pe FCSB.