Confidenţialitate


Evaluarea Națională – proba la Limba română: a fost mai ușor la examen decât la simulare, este părerea elevilor | AUDIO


Evaluarea Națională – proba la Limba română: a fost mai ușor la examen decât la simulare, este părerea elevilor | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

A fost mai ușor la examen decât la simularea națională este reacția absolvenților de clasa a VIII-a la ieșirea de la proba de Limba și literatura română a Evaluării Naționale.

Mi s-a părut destul de ușor”, a spus un elev

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„La subiectul 2 ne-a picat rezumatul, care, sincer, este subiectul meu preferat. Am scris foarte bine, cred că iau foarte mult. Ignorând greșelile de gramatică, cred că iau maximum la subiectul 2”, a spus o elevă.

„Am scris cam puțin, dar ar trebui să fie totul bine și punctajul pe măsură. Mi s-a părut destul de ușor, poate gramatica un pic mai grea, dar tot decentă”, a declarat un elev.

„Mi se pare că m-am descurcat foarte bine și mi s-a părut mult mai ușor decât simularea. Nu știu exact cât voi lua, dar mă aștept la ceva peste 9,50-9,60”, a precizat o elevă.

„A fost ușurel, am scris destul de mult și sper să fie totul bine în continuare”, a spus un elev.

„Fără meditații, exclus. Trebuia recuperat din trecut rău de tot”, consideră un părinte

Meditațiile sunt absolut necesare, spun mulți dintre părinții care și-au însoțit astăzi copiii la primul examen din viața de școlari. La clasă nu este suficient timp pentru aprofundare sau vrem ca ai noștri copii să intre la liceele bune din București – sunt câteva dintre argumente.â

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Subiectele mi s-au părut că au atins din toate câte ceva”, spune un părinte.

Viorica Ștefan, reporter: Cum a fost anul ăsta?

„Foarte greu, foarte greu. Meditații…”, spune părintele.

Viorica Ștefan, reporter: Nu se poate fără?

„Fără meditații, exclus. Trebuia recuperat din trecut rău de tot. Așa că bani mulți dacă vor să treacă la ceva mai bun”, consideră părintele.

„O aștept pe fiica mea să iasă și sunt curios ce a făcut”, s-a declarat un alt părinte.

Viorica Ștefan, reporter: A fost un an complicat?

„Cred că e un an normal, dar da, a muncit un pic mai mult decât de obicei”, a precizat acesta.

Viorica Ștefan, reporter: De meditații a fost nevoie?

„Am făcut, am făcut la greu, și la mate, și la română”, a adăugat acesta.

Viorica Ștefan, reporter: Se poate altfel?

„Nu cred, în ziua de azi nu cred că se mai poate altfel”, este părerea părintelui.

„Noi am avut așa un pachet de patru ședințe pe săptămână la română, patru ședințe la matematică. În București, orice zecime contează foarte mult”, a precizat un alt părinte.


Ultimele stiri
Evaluarea Națională 2026: absolvenții de clasa a VIII-a au susținut astăzi proba la Limba și literatura română. Ce…

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Au început audierile miniștrilor propuși. La ce oră va fi votul în…

Keir Starmer a demisionat din funcția de premier al Marii Britanii | AUDIO

10 ani de la Brexit: Trei sferturi dintre alegătorii britanici îşi doresc acum legături mai strânse cu UE…

DEȘTEPTAREA: Norvegia limitează AI în școli, Franța introduce cursuri obligatorii de inteligență artificială

Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, ar urma să demisioneze, potrivit presei britanice. Ar putea fi înlocuit de Andy…

Pe ce voturi s-ar putea baza Adrian Veștea pentru învestirea Cabinetului său. Se fac ultimele calcule politice |…

Reacții pe scena politică după ce Adrian Veștea a depus oficial lista de miniștri și  programul de guvernare.…

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor Cabinetului său. PSD are…

Lucian Bode: Nu am niciun motiv să demisionez. Alina Gorghiu: Nu mai impresionează pe nimeni aceste ameninţări cu…