Confidenţialitate


Elevii din Focșani vor realiza piese pentru ventilatoarele mecanice din spitale


Elevii din Focșani vor realiza piese pentru ventilatoarele mecanice din spitale

Un grup de elevi din Focșani, pasionați de robotică, vin în ajutorul spitalelor și anunță că vor realiza o serie de piese necesare construirii unor ventilatoare mecanice, vitale pentru pacienții critici care ajung la terapie intensivă.

Piesele vor fi realizate cu imprimante 3D, cu ajutorul cărora până acum au fost realizate și viziere.

Toate vizierele au fost donate cadrelor medicale din Spitalul Județean Focșani.

În vremuri de criză, elevii s-au dovedit solidari cu cei aflați în linia întâi și nu numai. Chiar dacă stau acasă, în izolare, câțiva elevi de la Colegiile Naționale „Unirea” și „Alexandru Ioan Cuza” din Focșani s-au mobilizat pentru a da o mână de ajutor medicilor.

Este vorba despre cele două echipe de robotică ale colegiilor, care au răspuns provocării lansate de un ONG și au proiectat și printat la imprimante 3D viziere.

Peste 200 de viziere realizate în acest mod de elevi au fost donate cadrelor medicale din Spitalul Județean Focșani.

Iar acum liceeni trec la un alt nivel și încep producția unor componente pentru ventilatoarele mecanice.

Și acestea vor fi realizate tot cu imprimantele 3D, iar la final vor fi donate.

Ventilatoarele ce vor folosi piese făcute de liceenii din Focșani vor face diferența între viață și moarte, pentru că sunt mai mult decît necesare pentru susținerea funcției respiratorii a pacienților aflați în stare critică la terapie intensivă.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”