Echipajul de canoe dublu al României s-a calificat la Jocurile Olimpice

Leonid Carp și Andrei Ștefan Strat au obținut biletele pentru Rio după ce au cîștigat cursa de 1.000 de metri din cadrul regatei de la Duisburg.

Echipajul românesc s-a impus cu timpul de trei minute, 37 de secunde și 639 de miimi. Podiumul a fost completat de Cehia și Moldova.

Leonid Carp, sportiv în vîrstă de 19 ani, și-a asigurat prezența la JO și în proba de canoe simplu.

România nu a putut trimite în Germania cel mai bun echipaj al său de canoe dublu, după ce Liviu Dumitrescu, multiplu campion european și mondial, a fost depistat pozitiv la un control antidoping efectuat în luna aprilie. Colegul său, Victor Mihalachi, a fost astfel nevoit să renunțe și el la calificări, deoarece nu a considerat că s-ar fi putut obișnui în timp util cu un nou partener în barcă.