Dragoș Stanca, expert media, despre războiul hibrid din România: Este îngrijorător că Nicușor Dan spune că știm doar 30% din ce s-a întâmplat la alegerile de anul trecut. Episodul respectiv ne-a făcut de râsul lumii civilizate | VIDEO
Sursa foto: Shutterstock
Dragoș Stanca, expert media, a fost invitatul Mădălinei Dobrovolschi la ediția de miercuri a emisiunii „Piața Victoriei”. El a vorbit despre modul în care teoriile conspirației care circulă pe rețelele sociale creează un teren fertil pentru dezvoltarea și popularizarea agendei pro-ruse. Astfel, răspândirea unor narative precum „România e neguvernabilă”, „mor oameni” sau „explodează blocuri”, chiar și inconștient, duce la destabilizarea societății. Propaganda rusă profilează persoane vulnerabile, frustrate, cu opinii contrare propriei țări, care, potrivit limbajului de specialitate, devin „idioți utili”. Potrivit lui Dragoș Stanca, acest fenomen apare pe fondul lipsei de încredere, al vulnerabilităților educaționale și al dependenței de mediul digital din societatea românească. În plus, el consideră îngrijorător modul în care s-a poziționat președintele Nicușor Dan în această chestiune, după ce acesta a declarat că „știm doar 30% din ce s-a întâmplat cu alegerile și cu anularea lor”.
Dragoș Stanca: „Inamicii României și ai Uniunii Europene nu trebuie decât să amplifice, ici-colo, câte un narativ”
Mădălina Dobrovolschi: Vorbim despre un război hibrid care se desfășoară pe teritoriul României, o temă ajunsă până în CSAT și considerată chestiune de siguranță națională. Tu însuți ai spus, la un moment dat, că întreaga zonă a dezinformării ar trebui tratată ca o problemă de securitate. Cui folosește, de fapt, acest fenomen?
Dragoș Stanca: „Toate manualele de manipulare arată același lucru: atunci când o societate se află într-o criză de încredere, cu o comunicare defectuoasă și tensiuni interne, nu trebuie să faci mare lucru, este suficient să mai arunci din când în când câte un băț prin gard și să lași lucrurile să se desfășoare de la sine. Inamicii României și ai Uniunii Europene nu trebuie decât să amplifice, ici-colo, câte un narativ. Vedem cum aceste povești conspiraționiste prind repede contur: «România e neguvernabilă», «mor oameni», «explodează blocuri». Narativele sunt alimentate constant. Poate că teoria ta, aparent inocentă, servește de fapt agendei altcuiva. În limbajul clasic al propagandei, asta se numește «idiot util» – astăzi, «idiot util digital». Practic, vii cu un mesaj care convine, de pildă, propagandei rusești. Și atunci, undeva, un «Igor» de la FSB mai investește câteva ruble în postarea ta ca să ajungă la mai mulți oameni.”
Dragoș Stanca: „Vedem o combinație periculoasă: analfabetism funcțional ridicat și precaritate intelectuală în rândul unei părți importante a populației”
Mădălina Dobrovolschi: Câte dintre persoanele care răspândesc astfel de teorii fac parte, de fapt, dintr-un sistem plătit? Le intră rublele acelea, indirect, pe card?
Dragoș Stanca: „Dacă ne uităm la datele statistice, vedem o combinație periculoasă: analfabetism funcțional ridicat și precaritate intelectuală în rândul unei părți importante a populației. Avem, așadar, un teren fertil pentru manipulare. Dacă cineva crede că un ceai de mușețel vindecă cancerul sau că o piatră de jad aduce familia din Spania înapoi, pentru că așa a citit pe internet și a mai și plătit pentru rețetă, atunci același om va crede și că Putin vrea binele României, iar Ursula von der Leyen vrea răul. Va crede că România dă bani Uniunii Europene și că își oferă resursele străinilor. Când profilezi o persoană deja nemulțumită, frustrată, cu opinii contrare propriei țări, nu trebuie să o convingi de nimic. Doar îi întărești convingerile. Pentru orice inamic, obiectivul principal este dezbinarea socială. Din acest punct de vedere, Călin Georgescu a speculat foarte bine această nevoie: a vândut constant un vis, acela că România este buricul pământului.”
Dragoș Stanca: „Avem servicii și structuri care consumă bugete uriașe raportate la PIB. Nu știu de ce lipsesc informațiile”
Mădălina Dobrovolschi: După șocul anulării alegerilor prezidențiale și după tot ce s-a spus despre războiul hibrid, crezi că instituțiile statului fac ceva concret? Cum vezi modul în care președintele Nicușor Dan se poziționează în această chestiune?
Dragoș Stanca: „M-a îngrijorat declarația președintelui Dan, care spunea că, după aproape un an, știm doar 30% din ce s-a întâmplat cu alegerile și cu anularea lor. Fie că ne place sau nu, episodul respectiv ne-a făcut de râsul lumii civilizate. Hai să fim sinceri: era cazul să știm mai mult. Avem servicii și structuri care consumă bugete uriașe raportate la PIB. Nu știu de ce lipsesc informațiile, dar sper că se lucrează și că vom avea clarificări. Altfel, încrederea în instituțiile statului și în competența celor din funcții-cheie nu are cum să crească. O bună parte a populației, peste zece milioane de români, trăiește, conștient sau nu, într-o dependență de social media. Ore întregi de scrolling, reflexul de a verifica fiecare notificare. Primul gest dimineața: ridici telefonul. Ultimul, seara: îl verifici din nou. Și atunci să vii și să spui: «Dragi români, social media e dăunătoare. În perioade electorale ne zăpăcește, ne ceartă, ne îndepărtează de problemele reale. Hai să închidem platformele două luni.» Ar fi ca și cum ai interzice fumatul două luni. Poate pare logic, dar e imposibil.”





