Confidenţialitate


Două accidente feroviare, în Covasna și Hunedoara. Mai multe trenuri, întârziate


Două accidente feroviare, în Covasna și Hunedoara. Mai multe trenuri, întârziate

Două accidente au avut loc, marți dimineața, pe calea ferată, unul în județul Covasna, altul în Hunedoara, în urma cărora mai multe trenuri vor înregistra întârzieri, a anunțat CFR Infrastructură.

Potrivit CFR Infrastructură, unul dintre accidente a avut loc la trecerea la nivel cu calea ferată între stațiile Orăștie și Aurel Vlaicu, județul Hunedoara, unde trenul internațional 347-2, care circulă pe relația Budapesta – București Nord, a lovit o mașină.

„Cauza accidentului rutier: nerespectarea de către conducătorul auto a semnalelor acustice și luminoase de la trecerea la nivel cu calea ferată, semnalizată cu instalație SAT”, potrivit sursei citate.
Din cauza accidentului, trei trenuri de călători vor ajunge cu întârziere la destinație: trenul internațional 347-2 (77 minute întârziere), R 2038 (65 minute întârziere) și 74-1 (20 minute întârziere).

Cel de-al doilea accident s-a produs la trecerea la nivel cu calea ferată, la ieșire din stația CF Malnaș Băi, județul Covasna, unde trenul internațional 407-2, care circulă pe relația Oradea – Brașov, a lovit o mașină.

Trenul va fi repus în circulație după înlocuirea locomotivei, avariată în urma impactului. Și în acest caz cauza a fost nerespectarea de către șofer a semnalelor acustice și luminoase de la trecerea la nivel cu calea ferată, a mai informat CFR Infrastructură.


Ultimele stiri
Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…

S-a stins din viață actrița care a jucat în Arabela, serialul cehoslovac pentru copii, foarte popular în România,…

Mai mulți medici de la Spitalul de Recuperare din Borșa refuză să mai facă gărzi la Urgențe. Invocă…

O nouă formă de înșelăciune este sesizată tot mai des. Escrocii susțin că reprezintă instituții publice | VIDEO

Rețineri în cazul de corupție de la Primăria Sectorului 5. Mai mulți oficiali sunt acuzați de corupție în…

Constanța: Incendiu într-un bloc din Năvodari. Un om a fost găsit decedat | AUDIO

Proiectul de OUG care stabilește excepţiile de la măsura privind neplata primei zile de concediu medical, pus în…

Scădere a traficului de mărfuri în Portul Constanța, comparativ cu anii anteriori. Operatorul portuar Alexandru Arcaș numește printre…

Statele Unite acuză China că a făcut teste nucleare secrete și că ar vrea să fie inclusă într-un…