Confidenţialitate


Doliu in F1 – Maria de Villota, descoperita moarta


Maria de Villota, una dintre puţinele femei-pilot care au reuşit să pătrundă în lumea Formulei 1, a fost găsită moartă într-un hotel din oraşul spaniol Sevilla.

Poliţia a anunţat că, din primele investigaţii, decesul tinerei de 33 de ani s-ar fi produs din cauze naturale.

În vara anului trecut, ea a suferit un grav accident.

În timpul unui test pe aerodromul din oraşul englez Duxford, cu un monopost al echipei Marussia, care o angajase ca pilot de încercări, Maria de Villota a ieşit în decor.

Iberica a rămas atunci fără ochiul drept, suferind şi alte leziuni grave, având nevoie de o lungă perioadă de recuperare.

Licenţiată în Ştiinţele sportului, Maria moştenise pasiunea pentru F1 de la tatăul său, fostul pilot Emilio de Villota.

În 1996, Maria de Villota disputa prima sa cursă de karting, în care a înregistrat şi prima victorie. În anii care au urmat, ea a reuşit să se facă remarcată pe circuite.

Pe 28 iulie anul acesta, Maria de Villota s-a căsătorit cu logodnicul său, antrenorul sportiv Rodrigo Garcia Millan. La Sevilla, ea urma să susţină o serie de prelegeri, luni fiind programată lansarea cărţii sale autobiografice.

Mai mulţi piloţi şi apropiaţi din F1 şi-au exprimat regretul faţă de dispariţia sa prematură.


Ultimele stiri
Premieră la Spitalul „Bagdasar-Arseni”: intervenții neurochirurgicale asistate robotic pentru afecțiuni ale coloanei | AUDIO

UE suspendă fondurile din Planul de creştere destinat Serbiei, din cauza regresului în reforma justiției

Ministrul interimar al Muncii: „Nu există risc pentru plata pensiilor și salariilor”, în contextul tensiunilor politice. „Lumea nu…

Proteste de 1 Mai în Europa: greve în Grecia, manifestații masive în Franța și arestări în Turcia |…

Reportaj. Ziua Muncii, sărbătorită de numeroși bucureșteni la Piața Obor: „Fie ploaie, fie vânt, micul tot îl mâncăm”…

Minivacanță în Maramureș de 1 Mai: prețurile, aceleași ca anul trecut. Care sunt principalele atracții turistice | AUDIO

21 de trenuri noi, lăsate să adune praf din cauza birocrației. Radu Miruță: „Miroase a nou, dar statul…

Alertă de călătorie. Avertisment de la MAE pentru românii care se află sau tranzitează UK după ridicarea nivelului de…

Donald Trump ia în calcul retragerea trupelor SUA din Italia și Spania după tensiuni legate de Iran: „De…

România în Direct. Cât de greu este să găsești de muncă? Angajat tânăr sau cu experiență?