Dinamo și CFR Cluj au câștigat meciuri amicale în Spania și Cipru

Dinamoviștii s-au impus cu 1-0 în fața liderei din a două ligă germană, Eintracht Braunschweig. Golul a fost marcat dintr-un penalty executat de Palici în minutul 88. Antrenorul Ioan Andone a făcut 9 schimbări pe parcurs. Amintim, în primul amical din Spania, “alb-roșii” au învins-o tot cu 1-0 pe Tianjin Teda din China. Dinamo va mai juca marțea viitoare cu elvețienii de la FC Zurich de la ora 16:00 și vineri de la ora 11:00 cu ungurii de la Videoton.
Tot o formație maghiară a învins și CFR Cluj, în stagiul din Cipru: 4-1 cu Mezokovesd Zsory. Gomelt a deschis scorul în minutul 26, apoi Alex Păun a punctat de două ori după pauză și Neagu a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 70. Ungurii au marcat golul de onoare aproape de finalul partidei. Vasile Miriuță a făcut 8 schimbări, iar CFR a ajuns la a 2-a victorie, după 2-0 cu rușii de la FC Ufa. Ardelenii vor mai întâlni marți gruparea poloneză Arka Gdynia.