Dinamo – FC Viitorul 0-4, criză în Ștefan cel Mare

Dinamo a fost învinsă cu 4-0 pe teren propriu de FC Viitorul și clubul este în criză acută.
Patronul Ionuț Negoiță și antrenorul Vasile Miriuta au dat vina pe jucătorii care săptămâna trecută, înaintea meciului din Cupa României cu Aerostar Bacău au băut până dimineață. Inițial conducerea a negat incidentul dar aseară cei doi oficiali au răbufnit. Negoiță i-a indicat pe Steliano Filip și Hanca în timp ce Miriuta a spus că sunt 5 indisciplinați pe care nu vrea să îi mai vadă la antrenamente, și i-a mai nominalizat pe Dudea, Costache și Nedelcearu. Toți 5 au fost titulari aseară, Hanca și Dudea fiind înlocuiți la pauză. Antrenorul spune că le-a oferit șansa să se reabiliteze dar ei l-au dezamăgit.
Sergiu Hanca neagă vehement că ar fi consumat băuturi alcoolice la Piatra Neamț.
Ionuț Negoita a spus că nu știe ce să mai facă, în condițiile în care le-a mărit jucătorilor salariile și Dinamo are cel mai mare buget din ultimii ani. El reafirmă că este gata să cedeze clubul dacă găsește cumpărător.
În repriza a doua a meciului de aseară suporterii dinamoviști de la peluză i-au cerut lui Negoita să plece, au rupt gardurile și s-au îndreptat spre tribuna oficială iar jandarmii au fost nevoiți să intervină cu gaze lacrimogene. Aproximativ 1800 de spectatori au fost aseară în Ștefan cel Mare.

Pe teren, Chițu a deschis scorul încă din minutul 7 iar la jumătatea reprizei Tucudean a făcut 2-0 pentru Viitorul. Eric a dus scorul la 3-0 în debutul reprizei secunde. Dinamo a jucat în 10 din minutul 66 când Costache a ieșit accidentat iar Miriuta epuizase schimbările. Vână a mai înscris o dată pentru campioana en-titre.
Echipa lui Hagi ocupă locul al 5-lea, în timp ce Dinamo rămâne pe 7, la 3 puncte sub linia play-off-ului.

Tot aseară, FC Botoșani a câștigat cu 2-0 în deplasare la Spesi Sf Gheorghe, marcatori Buș din penalty și Bordeianu. FC Botoșani și-a consolidat locul de play-off, are 7 puncte peste Dinamo.