Dinamo este prima finalistă a Cupei României

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României după ce a terminat la egalitate, 2-2 derby-ul cu Steaua din returul semifinalelor.

„Alb-rosii” au mers mai departe datorită golurilor marcate în deplasare, fiindcă în tur scorul a fost 0-0. Enache a deschis scorul pentru steliști în minutul 17, Ekeng a egalat în minutul 51 cu un șut puternic la vinclu de la 30 de metri, însă la faza următoare „ros-albastrii” au trecut din nou în avantaj prin reușita lui Chipciu. Golul calificării dinamoviștilor a fost înscris de Puljici în minutul 75.

Steaua a rămas în 10 din minutul 43, când Bourceanu a primit direct cartonaș roșu pentru o intrare dură la Gnohere. Arbitrul Cristi Balaj l-a trimis apoi în tribune și pe antrenorul campioanei – Laurențiu Reghecampf, care a protestat față de eliminarea jucătorului său.

În cealaltă semifinală se vor confrunta joi CFR Cluj și ASA Târgu Mureș, care au terminat manșa tur cu același scor, 0-0. Finala Cupei României se va juca la 10 mai.