Dinamo – CFR Cluj: 0-2 în Liga 1

CFR Cluj a învins-o cu 2-0 pe Dinamo, în ultimul meci al etapei a 6-a din Liga 1. Ruiz a deschis scorul în minutul 3, apoi dinamoviștii au ratat un penalty prin Palici, care a șutat în bară, după ce Rus a comis henț în careu. Golul victoriei ardelenilor a fost marcat de Sorsa în minutul 27.

Dinamo rămâne pe locul al 6-lea, la egalitate cu FC Botoșani aflată pe poziția a 7-a, și formația din Ștefan cel Mare are emoții în privința unui loc în play-off. În schimb, CFR este pe locul al 5-lea, iar dacă ar fi avut și cele 6 puncte cu care a fost penalizată la începutul sezonului, ar fi fost pe poziția a 2-a, la un punct de lidera Steaua.

Tot luni, în penultimul meci al rundei, Gaz Metan Mediaș a remizat 1-1 la FC Viitorul. Golul oaspeților a fost incris de Llullaku în minutul 19, iar echipa lui Gică Hagi a egalat în minutul 57 prin Nimely. Gaz Metan stă pe locul al 3-lea, la 6 puncte de Steaua, iar FC Viitorul este pe treapta a 4-a, cu același număr de puncte, dar cu golaveraj mai slab.